Od komunálu sa treba učiť

Už sme si postupne zvykli, že strany a kandidáti počítajú s nízkou volebnou účasťou. Predpokladajú, že veľká časť ľudí nepríde voliť a dúfajú, že práve ich niekoľko verných voličov im pomôže v ťažení za mocou. Za dôkazmi netreba ísť ďaleko. Voľby do samosprávnych krajov sú iba lanárením presvedčených. Strany v boji o parlamentné mandáty robia to isté. Akurát na väčšom ihrisku. Perspektíva prežívania nám pritom ubližuje.

Získať moc nestačí

Partaje stále hlasnejšie hovoria o tom, ako chcú prevziať moc od súčasnej vládnej koalície. Vládne strany investujú do svojich voličov, aby stabilizovali svoje preferencie. Partaje naprieč politickým spektrom sa potichu spoliehajú na to, že extrémisti aj po ďalších voľbách obsadia niekoľko mandátov v národnej rade, ale dovtedy nájdu dostatočné výhovorky na to, prečo vznikajú divoké koalície, ktoré budú musieť ustúpiť predvolebným sľubom, lebo „hrádza proti extrémizmu“ je najvyššou prioritou.

Získať moc nestačí. Treba prevziať zodpovednosť, prihlásiť sa ku konkrétnym reformám a deklarovať termíny ich presadenia. To sa ale nedeje. A ani doposiaľ to nebolo iné. Partajam to medzi ľuďmi prechádzalo, tak prečo meniť overené spôsoby? Práve preto, lebo veselé nápady z dielne politikov nestačia. Potrebujeme skutočné riešenia.

 

Komunálu verí toľko, koľko neverí vysokej politike  

Presne pred rokom publikovala agentúra FOCUS prieskum dôveryhodností inštitúcií. Miestna samospráva bola opäť raz potvrdená v rebríčku vysokej dôveryhodnosti. Presnejšie, dôverovalo jej 65,2 % opýtaných. Naproti tomu parlamentu nedôverovalo 66 % a vláde 63,6 %. Akoby tieto inštitúcie stáli na úplne opačných brehoch a je zrejmé, že ľudia sa skôr orientujú na to, čomu veria, ako by mali dúfať v niečo pozitívne od toho, komu dlhodobo a výrazne nedôverujú.

Tento stav dokazuje jedinečnosť miestnej územnej samosprávy. Kým štát tancuje okolo 3% deficitu, samosprávy majú každoročne vyrovnaný rozpočet. Kým vo vysokej politike je zakázané referendum o daniach či štátnom rozpočte, v samospráve sú tieto kľúčové ekonomické zákony súčasťou verejného pripomienkovania obyvateľov. Samospráva je v porovnaní s vysokou politikou výrazne dôveryhodnejšia, viac demokratická a evidentne aj hospodárnejšia.

Okrem toho jej volení predstavitelia dávajú ľuďom reálne témy, možnosť porovnávať deklarované s dosiahnutým. Preto je uveriteľná a bezprostredná. Nie všeobecná, anonymná a veľmi málo dôveryhodná, ako to, čo poznáme z vysokej politiky. Aj to dokazuje, že politiku treba vrátiť do reálnych tém, do autentického prostredia, v ktorom sa generuje užitočná agenda s reálnymi riešeniami. Parlamentu to dlhodobo chýba. Preto je politika taká, aká je. Nie taká, akú ju potrebujeme.

Od komunálu sa treba učiť. Jasné, aj v mestách a obciach sa ukážu čierne ovce. Individuálne zlyhania ale nie sú chybami systému. Súčasný parlamentný model však vykazuje niečo viac ako iba zlyhania jednotlivcov. Je to skorodovaný systém, v ktorom sa hazarduje s budúcnosťou aj nádejou. Sme svedkami hašterenia, ktoré nikdy nepresvedčí ľudí, že politici riešia niečo viac, ako svoje prežitie pod tlakom túžob svojich straníckych centrál. Zrušiť jeden volebný obvod pre parlamentné voľby znamená vrátiť partaje do reality v regiónoch, aby si ľudia volili poslancov a nie volili kandidátov, čo ponúka jedna celoslovenská kandidátna listina. Už sa nestane, aby 5, 4 milióna ľudí zastupovali poslanci s troma či štyrmi stovkami preferenčných krúžkov.

Ľudia chcú parlament skladať v krajoch

01.03.2025

Väčší vplyv na personálne obsadenie parlamentu majú stranícke centrály ako voliči. Ako ináč sa dá vysvetliť fakt, že poslanci so stovkami preferenčných krúžkov pôsobia v národnej rade a pritom 75-80 % voličov využíva preferenčné krúžkovanie? Systém ktorý vyhovuje viac stranám ako voličom naraz na dno. A ľudia to dávajú najavo. Na veľkosti (zatiaľ) [...]

O slovo sa hlásia regióny

22.02.2025

Až 67 % respondentov chce také zmeny volebných pravidiel, ktorými sa zvýši podiel poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z regiónov. Vyplýva to z čerstvého prieskumu agentúry AKO. Čo z toho vyplýva pre politikov? Napríklad, že väčšina voličov strán odmieta jeden volebný obvod a požadujú skladanie parlamentu v regiónoch. Politický systém skorodoval Už viac [...]

Budúcnosť regiónov je v zdieľaní

27.12.2024

Pre rozvoj regiónov nepotrebujeme rezortizmus, ani izolovanosť samospráv. Spolupráca podopretá o dôveru a spoločný záujem sú podmienkami úspešného rozvoja regiónov. V čase, keď na sociálnych sieťach zdieľame pocity či názory, by zdieľanie malo byť samozrejmosťou aj pri výkone úradníckej agendy či zabezpečovaní verejných služieb. Nespochybniteľný prínos [...]

bombic

Na ŠTS sa rozhoduje o väzbe pre Bombica

19.04.2025 14:05

Rozhodovanie o väzbe extrémistu sa v Banskej Bystrici začalo už v piatok predpoludním.

pasmo gazy

V Gaze zomrelo za 48 hodín po útokoch Izraela vyše 90 ľudí, uvádzajú Palestínčania

19.04.2025 13:44

Niektorí z nich sa podľa zdravotníkov ukrývali v označenej humanitárnej zóne.

Holandsko, veterné mlyny, tulipány

Smrť dievčatka spustila lavínu. Jedy v kvetinárstvach i supermarketoch: Kytice sú plne pesticídov

19.04.2025 12:52

Nedávna štúdia odhalila, že väčšina kytíc kúpených v kvetinárstve, supermarkete alebo online je plná pesticídov.

Chorvátsko výcvikové lietadlo pád obete

Letecká tragédia v Nebraske si vyžiadala tri životy

19.04.2025 12:26

Lietadlo letelo nad riekou Platte a zrútilo sa do vody južne od mesta Fremont.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 278172x
Priemerná čítanosť článkov: 4152x

Autor blogu

Kategórie