Založ si blog

Strany to iba predstierajú

Zoznam politických strán na Slovensku nie je krátky. V parlamente ich tiež nepôsobí málo a ďalšie už túžbou prevziať moc klopú na dvere národnej rady. Podstatné nie je číslo reálne fungujúcich partají, ani tých ďalších. Ide o to, že v regiónoch reálne neexistujú. Iba to predstierajú.  Niektoré viac, iné menej úspešne.  

Jeden volebný obvod ich vo svojej podstate paralyzoval. Opierajú sa o lídra, prezentujú značku a keď sa pozrieme do regiónov zistíme, že tam majú obrovský personálny problém. Už sme si zvykli na to, že na sociálnych sieťach zháňajú ľudí do volebných komisií. Dokonca máme aj také, čo vo virtuálnom priestore lanária kandidátov do reálnych volieb.

Pri pohľade na statusy, vyjadrenia, silné slová a mohutné gestá máme pocit, že to čo prezentujú sú požiadavky tlmočené členmi, sympatizantami, či dokonca ich vlastnou mierou poznania. Lenže skutočnosť je iná. Svedčia o tom nielen zástupné témy, ktoré sa snažia povýšiť na piedestál priorít, ale dôkazom je aj to, že partaje nie sú schopné nominovať svojich zástupcov do volebných komisií, ktoré nie sú honorované.

Niektoré príklady hovoria za všetko:

Banská Bystrica: v prípade krajských volieb 2017 boli členmi volebnej komisie okresného úradu v sídle kraje zástupcovia siedmych partají. Pre komunálne voľby 2017 svojich členov do okresnej volebnej komisie nominovali 2 strany a jedna koalícia. V prezidentských voľbách boli členmi volebnej komisie zástupcovia piatich strán a zástupca petičného výboru kandidáta.

Žilina: v komunálnych voľbách 2018 nominovali svojich členov do okresnej volebnej komisie tri strany. V prezidentských voľbách sa členmi volebnej komisie stali zástupcovia piatich strán a troch petičných výborov.

Trnava: v komunálnych voľbách boli členmi okresnej volebnej komisie zástupcovia dvoch strán, v prezidentských voľbách delegovalo svojich zástupcov šesť strán a tiež v nej pôsobili zástupcovia dvoch petičných výborov kandidátov.

Keď teda partaje budú s obľubou sebe vlastnou hovoriť o tom, že sú štandardné, etablované, dokonca poznajú život v regiónoch, nezabúdajme, že existuje veľmi veľa dôkazov, ktoré ich usvedčujú z opaku. Predstierajú to čím reálne nežijú. Na našu škodu. Ale pre ich osoh.

Toto je už o každej vláde!

21.05.2022

Stredajší mimoriadny snem ZMOS vyvolal rozruch. Bol jasným signálom, lebo so samosprávou to nevyzerá dobre. Rovnako ako s ekonomikou, rastom sociálneho napätia a všeobecnou frustráciou spoločnosti. Tento kokteil neveští do budúcna nič dobré. Bolo by to však ešte horšie, ak by sme si to neuvedomovali. Aj o tom bol môj príhovor na stredajšom sneme. Tu nejde iba o túto vládu, [...]

Ľudí netrápi politika, ale to, čo z nej môže vypadnúť

28.02.2021

Stranícke centrály sledujú politické preferencie. A komentujú ich vtedy, ak im to vyhovuje. To sú fakty, o ktorých je zbytočné začínať diskusiu. Tu treba začať prapodstatou. Komunál má najbližšie k ľuďom, k bezprostrednému životu. Je predvídateľný a dôveryhodný. Preto ho netreba obchádzať. Očami čísiel Prieskumov o dôveryhodnosti inštitúcií je pomerne [...]

Poberači štátnych dávok

16.02.2021

Máme takmer rok po parlamentných voľbách. Karty sú rozdané. Politické značky sa usadili v parlamente aj v exekutíve. Bez podstatného uhla pohľadu však zostali mimoparlamentné strany napojené na štátny rozpočet. A pritom ich je v novodobej histórii najviac. S nohou vo dverách Zrejme takto by sme mohli charakterizovať politické subjekty, ktoré sa síce nedostali do Národnej [...]

počasie, sneh, cesta, vodič, záveje, zima

Pozor, sneh už úraduje. Donovaly a Šturec uzavreli pre veľké autá

09.12.2022 20:12

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

EÚ reptá, že musí odoberať priveľa vakcín proti covidu. Chce tlačiť na firmy

09.12.2022 19:45

Európska únia nakupuje vakcíny proti COVIDU-19, ktoré sa nikdy nevyužijú, a chce rokovať s ich výrobcami o prerušení zmluvných dodávok a znížení dopytu.

Pápež František / Zuzana Čaputová /

Čaputová chce s pápežom debatovať ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti

09.12.2022 19:05

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

09.12.2022 19:00

Omnoho viac ako hodnoty a postoj ku kvalite tejto vlády zrejme zavážia zákulisné dohody a nájdenie spôsobu ako z tejto šlamastiky von. Aby bol vlk sýty, aj koza celá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 218831x
Priemerná čítanosť článkov: 4377x

Autor blogu

Kategórie