Založ si blog

Matovičove roztlieskavačky

Presne tak pôsobí snaha dvoch bývalých primátoriek a ešte chvíľu aj poslankýň parlamentu, ktoré najskôr brali mestám a obciam peniaze a teraz chcú zdaniť turistov. 

Poslankyne parlamentu, ktoré v jesenných komunálnych voľbách vyhnali občania miest z pozície primátoriek Poltára a Skalice výrazne pomáhali presadzovať všetko možné, čo ubližovalo samosprávam. Päť mesiacov pred voľbami prichádzajú so zdanením vstupného na zábavné, kultúrne, športové a rekreačné podujatia.

Najlepšie vedomie a svedomie

Poslanci parlamentu by mali hlasovať podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia. Napriek tomu tieto poslankyne boli v minulom období primátorky a museli na vlastných rozpočtoch vidieť, čo znamená odliv peňazí na nové povinnosti. Museli vedieť, že novela zákona o financovaní neverejných škôl ukrojí peniaze z ich rozpočtov niekomu inému. Museli vedieť, že novela zákona o financovaní sociálnych služieb urobí presne to isté. Ak mali skúsenosť z eurofondovými projektami, museli vnímať nárast cien stavebných materiálov, s ktorým ich vláda nepomohla. Ak si dobre spomínam, celé pandemické obdobie bolo sprevádzané teatrálnymi tlačovými besedami Igora Matoviča, kde tieto vtedajšie primátorky a zároveň poslankyne parlamentu boli roztlieskavačkami – asistovali chaosu. Dokonca v momente, keď z rokovania vlády unikla tajná nahrávka o tom, ako bude vláda prikazovať samosprávam bez ohľadu na nezávislosť miest, obcí a samosprávnych krajov, oni aj vtedy mlčali. Zdá sa, že pred poslednou riadnou parlamentnou schôdzou v tomto volebnom období sa im ozvalo najlepšie vedomie a svedomie.

Chýbajú peniaze – aké objavné

„Poslankyne Národnej rady SR Anna Mierna a Martina Brisudová navrhujú od začiatku budúceho roka zdaniť vstupné alebo poplatok vyberaný od návštevníkov zábavných, kultúrnych, športových, rekreačných a obdobných podujatí,“ informujú tlačové agentúry.

Ich cieľom je získať viac peňazí pre cestovný ruch v mestách a obciach. Chvályhodné, ale zároveň je to priznaním fatálnych zlyhaní, ktoré tri roky sprevádzali ekonomickú nestabilitu. Aj za asistencie týchto poslankýň. A keďže ide o členky vládnej skupiny – nemožno to nazvať koalíciou – majú zodpovednosť aj za to, že vláda sa cestovnému ruchu arogantne obrátila chrbtom. Nemusíme si pripomínať škrtenie hotelov, penziónov a reštaurácií počas pandémie, ani zatváranie podnikov kvôli energetike.

Pred tromi rokmi tvoril cestovný ruch 3 % HDP a zamestnával takmer 200 000 ľudí. Čo teda urobila vládna skupina aj s týmito poslankyňami, aby sa tieto čísla zmenili?

Akurát tesne pred voľbami priznávajú, že zlyhali a namiesto nového zákona o cestovnom ruchu, namiesto systematickej podpore rozvoja cestovného ruchu, namiesto hodenia záchranného kolesa počas pandémie a počas energetickej krízy samosprávam zoberú priehrštiami financie a teraz idú situáciu zachraňovať. Zdanením ľudí, zdanením turistov. Podľa nich: „Títo návštevníci využívajú širokým spôsobom verejnú infraštruktúru daného regiónu, cesty, dopravu, produkujú odpad a podobne. To všetko sú oblasti, ktorých budovanie a údržba si vyžaduje veľké náklady z rozpočtov samospráv.“

Veľké náklady z rozpočtov samospráv si vyžaduje doplácanie miest a obcí na nezodpovedné rozhodnutia vlády, ktorým aj oni asistovali. Matovičove roztlieskavačky zabúdajú, že boli súčasťou problémov.

Je najvyšší čas, aby po voľbách bol cestovný ruch sprevádzaný súčasťou riešení, lebo je mimoriadne dynamickým odvetvím priemyslu, s ktorým v strane HLAS sociálna demokracia spájame rozvoj lokálnej hospodárskej politiky, rast regionálnej produkcie, rozvoj sociálnej ekonomiky a zvyšovanie konkurencieschopnosti v porovnaní so susedmi. Pri tom všetkom budú aktéri cestovného ruchu cítiť, že výsledkom dialógu je spolupráca pre cielený rozvoj regiónov. Toto je aj o regionálnom rozvoji, ale aj o spoločenskej zodpovednosti.

 

„Hviezdy“ samospráv podpálili komunál

01.05.2023

Nádej a kompetentnosť. Presne toto spájame s tými, od ktorých očakávame, že budú našou oporou. Platilo to aj o mestách a obciach, ktoré v parlamentnej ústavnej väčšine pred tromi rokmi počítali s tým, že komunál nebude terčom ani bankomatovou kartou. Stal sa opak. Svoje o tom vedia nielen mestá a obce, ale ich obyvatelia, ktorým sa zvýšili miestne dane a poplatky – ako [...]

Matovič vypočítal koľko stojí hlúposť

31.03.2023

Igor Matovič nemá limity. Na našu škodu. Svojimi nápadmi ráno prerazí dno, večer strop, a nikto netušíme, čo ho napadne ďalší deň. Presne takto funguje v politike, presne týmto ubližuje. Cenník hlúposti Parlament na aktuálnej schôdzi odmietol Matovičom navrhovanú 500 eurovú odmenu za účasť vo voľbách. Evidentne spor nebol o tom, prečo táto suma a nie vyššia [...]

Heger a Vallo? Žiaden rozdiel

25.03.2023

Predseda vlády vo výpovednej lehote – Eduard Heger včera konštatoval, že samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo. Reagoval tak na zvyšovanie poplatkov v Bratislave. Dokonca išiel ešte ďalej. Podľa neho štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Ak by tomu tak bolo, potom by výsledok [...]

pratasevič Sofja Sapegová

Lukašenko omilostil Rusku Sapegovú zadržanú v máji 2021 s novinárom Pratasevičom

07.06.2023 22:50

Ramana Prataseviča omilostili v máji tohto roku.

140416a-004

Exšéf NATO Rasmussen: Ak Kyjev nedostane jasné záruky, Poliaci aj ďalší môžu poslať vojakov na Ukrajinu

07.06.2023 22:30

Bývalý šéf NATO Anders Rasmussen varuje, že ak Kyjev nedostane na summite NATO vo Vilniuse konkrétne záruky, situácia môže eskalovať.

pavel horňák

Zomrel marketingový expert a profesor Pavel Horňák

07.06.2023 21:31

Vedúci Katedry marketingovej komunikácie Univerzity Komenského v Bratislave Pavel Horňák zomrel vo veku 70 rokov.

priehrada Kachovka

Nahráva zničenie priehrady Kachovka viac Rusom alebo Ukrajincom? Názory odborníkov sa rozchádzajú

07.06.2023 19:00

Stojím si za tým, že zničenie vodnej priehrady Kachovka hrá viac do karát Ukrajincom ako Rusom, hovorí v podcaste denníka Pravda analytik Zdeněk Kríž.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 55
Celková čítanosť: 238048x
Priemerná čítanosť článkov: 4328x

Autor blogu

Kategórie