Založ si blog

Páni politici! A čo?

Napriek tomu, že parlament nerokoval a vláda nezasadala, leto odkrylo priepasť prázdnoty. Za normálne začíname považovať to, čo je cez čiaru. Tak politickú, ako aj odbornú, a hlavne, ľudskú. Dôvera v štát sa prepadá, politická diskusia sa obmedzila na niekoľko káuz. Chýba to podstatné, konflikty kvalitných programov s uveriteľnými ľuďmi.

Program ako prežitok

Volebné programy sú pre strany povinnou jazdou, lebo partaje sa spoliehajú viac na vyvolanie pocitov a emócií, ako na dlhodobú priamu a dôstojnú komunikáciu odborných východísk zrozumiteľnou rečou. Veď koľko ľudí vôbec číta a koľko z nich si sadne nad nejaký stranícky program…

Preto obsah nahrádza forma, z politikov sú herci, z niektorých ochotníci. Ale samozrejme, podanie závisí od témy tlačovky a očakávaných mediálnych výstupov. Asi aj preto za bežné považujeme to, že strany až dlhé mesiace po vzniku „tvoria“ program, hoci práve ten by mal byť impulzom na ich založenie. Za samozrejmé považujeme všeobecné frázy, ktoré sa aj tak vo vláde zmenia na neprehľadný a ťažko kontrolovaný plán práce známy ako Programové vyhlásenie vlády.

Zo základného stavebného kameňa sa stal prežitok, a strany zistili, že ľuďom to neprekáža. Že nič zásadné sa nedeje. A ešte keď to tolerujú, o to lepšie.

 

Hrdinovia dnešnej doby

Hrdinami dnešnej doby nesmú byť politici s hrošou kožou a silným „black PR“.

Hrdinami dnešnej doby sú ľudia, ktorí z mála čo majú žijú dôstojne a slušne.

Ľudia, ktorí napriek rozkladu politickej scény majú úprimnú silu veriť a dokážu si vytvoriť vlastný názor. Hrdinom je každý, koho to všetko, čo sa deje neodradí ani neznechutí. Lenže presne o tých nejde.

Cieľovou skupinou pre politikov nie sú tí, ktorí nepôjdu voliť, lebo nevidia dôveryhodnú alternatívu, ale voliči, ktorí podľa prieskumov dokážu odskočiť od jednej značky k druhej.

Brutálna kampaň je v plnom prúde a partaje sa sústreďujú iba na to, kto môže čo stratiť. A ako mu to zabezpečiť. Obrovská skupina ľudí – nevoličov je zdá sa, pre nich odpad a nerozhodnutí sú ceninou. Niekto sa prešmykne do parlamentu, ďalších polepia koalíciu, niekomu sa zrejme otvoria brány väznice a ďalšiemu na ministerstvá. Preto je na mieste otázka: A čo potom? Odpoveď neexistuje, lebo program je prežitok a vo verejnom priestore sa do kúta dostali reálne témy.

Toto je už o každej vláde!

21.05.2022

Stredajší mimoriadny snem ZMOS vyvolal rozruch. Bol jasným signálom, lebo so samosprávou to nevyzerá dobre. Rovnako ako s ekonomikou, rastom sociálneho napätia a všeobecnou frustráciou spoločnosti. Tento kokteil neveští do budúcna nič dobré. Bolo by to však ešte horšie, ak by sme si to neuvedomovali. Aj o tom bol môj príhovor na stredajšom sneme. Tu nejde iba o túto vládu, [...]

Ľudí netrápi politika, ale to, čo z nej môže vypadnúť

28.02.2021

Stranícke centrály sledujú politické preferencie. A komentujú ich vtedy, ak im to vyhovuje. To sú fakty, o ktorých je zbytočné začínať diskusiu. Tu treba začať prapodstatou. Komunál má najbližšie k ľuďom, k bezprostrednému životu. Je predvídateľný a dôveryhodný. Preto ho netreba obchádzať. Očami čísiel Prieskumov o dôveryhodnosti inštitúcií je pomerne [...]

Poberači štátnych dávok

16.02.2021

Máme takmer rok po parlamentných voľbách. Karty sú rozdané. Politické značky sa usadili v parlamente aj v exekutíve. Bez podstatného uhla pohľadu však zostali mimoparlamentné strany napojené na štátny rozpočet. A pritom ich je v novodobej histórii najviac. S nohou vo dverách Zrejme takto by sme mohli charakterizovať politické subjekty, ktoré sa síce nedostali do Národnej [...]

počasie, sneh, cesta, vodič, záveje, zima

Pozor, sneh už úraduje. Donovaly a Šturec uzavreli pre veľké autá

09.12.2022 20:12

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

EÚ reptá, že musí odoberať priveľa vakcín proti covidu. Chce tlačiť na firmy

09.12.2022 19:45

Európska únia nakupuje vakcíny proti COVIDU-19, ktoré sa nikdy nevyužijú, a chce rokovať s ich výrobcami o prerušení zmluvných dodávok a znížení dopytu.

Pápež František / Zuzana Čaputová /

Čaputová chce s pápežom debatovať ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti

09.12.2022 19:05

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

09.12.2022 19:00

Omnoho viac ako hodnoty a postoj ku kvalite tejto vlády zrejme zavážia zákulisné dohody a nájdenie spôsobu ako z tejto šlamastiky von. Aby bol vlk sýty, aj koza celá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 218838x
Priemerná čítanosť článkov: 4377x

Autor blogu

Kategórie