smart nie je lacná reklama

vymeniť žiarovku za úspornú a kúpiť chladničku s tromi áčkami je fajn, ale to nerobí smart domácnosť. veľmi podobné je to v mestách. usmiata lavička s nabíjačkou, ktorá v lete chladí a v zime hreje je iba jeden prvok.  momentálna vychytávka a nie systémová zmena. pre spoločnosť, ktorá sa potrebuje meniť sú nevyhnutné premyslené kroky a nie lacná reklama.

 

príprava na budúcnosť 

agendu smart treba chápať ako územný plán, ktorý poznáme z našich miest. je vízia rozvoja územia, v ktorej dnes môžeme vyčleniť plochy pre budúce detské ihriská a nové bytovky, hoci zatiaľ je to iba stále voľná plocha, možno nevľúdneho vzhľadu. ale predstavou jej dáme konkrétne budúce využitie. nové stavby možno na nej nevyrastú zajtra, ani budúci rok, ale  predpokladáme, že nové bývanie je ponuka pre nové rodiny a detské ihriská poslúžia novým najmenším obyvateľom. tak prečo sa nepripraviť na budúcnosť? a už dnes jej vytárať podmienky.

 

vlna podujatí, záblesky zmien

slovenskom sa už viac ako rok premáva vlna podujatí zameraných na agendu smart. úprimne treba povedať, že modernizácia samosprávy nie je nič nové. je nevyhnutná a to tak z hľadiska kompetencií, jej výkonu, ale aj kvôli rastu a inováciám. v mnohých samosprávach nájdeme úspešné technologické riešenia a dokonca spájanie inovácií s úsporami. hoci to samosprávy doposiaľ nenazývali smart riešením, príklady ukazujú, že sa to dá.  táto agenda je mimoriadne dôležitá a preto treba hovoriť o prínose i rizikách. kto nemá silu rozlíšiť užitočné od nepodstatného a prínosné od hlúpeho, iba dáva zámienku, aby smart bolo nadávkou. hoci ako filozofia si to nezaslúži. aj v tom sa musíme ponaučiť, lebo transparentnosť a egovernment sú kvôli trpkým skúsenostiam tiež na smiech.

 

nie ako egovernment

ak rozmeníme egovernment na drobné, alebo sa pozrieme na ezdravie, zistíme, že už na začiatku sa stali chyby, ktorých oprava nestojí päť korún. systémy budované separátne spolu častokrát nekomunikujú. tešíme sa z toho, že dostaneme sms o vybavení novej občiansky či pasu, ale pritom nás súkromné firmy dávno informujú o novinkách, dokonca si spomenú na naše meniny a máme pocit, že nám venujú viac osobnej pozornosti ako štát. mimochodom, ten nám pre istotu nepovie, že na vašom aute končí stk, lebo veď tvoje auto – tvoja starosť a samozrejme – náš príjem z tvojej pokuty.

ak sa chceme vyhnúť veľmi podobným problémom pri agende smart a už teraz vieme, že rekonštrukcia je drahšia ako budovanie premyslenou architektúrou, potom treba  predchádzať veľmi podobným chybám. lebo vieme, že ten kto robí rovnaké chyby…

 

verejné služby v centre pozornosti

konečným užívateľom výhod smart musí byť občan. dediny, mesta, regiónu, kraja… nie firma, ktorá inštalovala lavičku s nabíjačkou, alebo tá, od ktorej si kúpite dron na monitoring čiernych stavieb. mimochodom, keď aj bez fotky poznáte čierne stavby, ale nič viac nezmôžete.

verejné služby sa nemôžu merať ziskom. ale kvalitou a rozsahom. teda tým, kde môžu byť inovácie mimoriadne dôležité. samozrejme, v závislosti od územia a oprávnených požiadaviek obyvateľov sa rozsah a priorita verejných služieb líšia. tam kde niet verejnej hromadnej dopravy, asi nebudete riešiť mobilnú aplikáciu o príchode busu na zastávku… a príkladmi môžeme pokračovať ďalej. až do momentu, že bude zrejmá povinnosť najskôr urobiť inventúru súčasného stavu, následne vytvoriť „územný plán modernizácie“ a jedným dychom k tomu ešte zoradiť priority, lebo všetko a naraz sa nedá. ale postupne, vytrvalo a hlavne premyslene môžeme stĺpy verejného osvetlenia nastaviť na fotovoltaiku, intenzitu svietenia podľa reálnej potreby, následne inštalovať bezpečnostnú kameru, informačnú tabuľu a dokonca aj signalizáciu, keď cestou prechádza sanitka s pacientom, aby nikto v aute, motorke, na bicykli ani pešo nekomplikoval lekársky výjazd. napokon práve bezpečnostná kamera chráni zdravie, majetok a dokonca môžete mať pod kontrolou územie, aby sme videli, koľko dreva sa z nočného lesa vyvezie tichými ulicami a kto sa pokúsil ukradnúť bicykel požičaný s bikesharingu, teda ďalšej „smart služby“.

„inými slovami, premyslené kroky a úprimná snaha sú viac ako predstieranie“

smart nie je lacná reklama. v prvom rade je o zmene myslenia, lebo najskôr investícia a potom zistenie, že na smart lavičku si nikto nesadne znamená investovanie do služieb o ktoré ich konečný užívateľ nemá záujem. nepredbiehajme sa v tom, kto je viac smart, ale kto vie domyslieť, čo bude neskôr… aby budúcnosť neukázala, že sme ráno mysleli na to, čo bude popoludní, ale nie pozajtra.

Jasné parametre Slovensko-Českej spolupráce

18.11.2024

Medzivládne komisie nie sú „povinná jazda“ z tradície či nostalgie. Majú zmysel, ktorý musí sprevádzať jasný plán spolupráce pre osoh ľudí v prihraničí. Je to agenda, ktorá musí byť aktívnou súčasťou regionálneho rozvoja. Dobrí susedia si pomáhajú a ešte lepší spolupracujú. Aj preto sa v septembri v Skalici a v piatok v Čadci stretli zástupcovia [...]

Aký volebný systém pre Slovensko?

13.11.2024

Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie, s blížiacim sa Dňom boja za slobodu a demokraciu, je čas poukázať na problémy a spárovať ich s riešeniami. Dnes nestojí téma tak, či meniť alebo ponechať súčasný volebný systém, ale ako ho zmeniť. Dôvodov na zmenu je pomerne veľa. Politický systém skorodoval a máme model, ktorý umožňuje neštandardným subjektom pôsobenie [...]

Skončilo hádzanie polien

05.09.2024

Od prvého augusta platia zmeny vo verejných obstarávaniach. Reagujú na mnohé strasti, odstraňujú bariéry, kopírujú potreby aj požiadavky. Na kontrolných mechanizmoch sa pritom nič nemení. Napriek tomu sme svedkami kritiky, ktorej chýba kontakt s realitou. Čo hrozilo? Mali sme iba dve možnosti. Buď pôjde všetko po starom, alebo systém bude fungovať lepšie. Ponechanie [...]

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 269576x
Priemerná čítanosť článkov: 4279x

Autor blogu

Kategórie