Medzivládne komisie nie sú „povinná jazda“ z tradície či nostalgie. Majú zmysel, ktorý musí sprevádzať jasný plán spolupráce pre osoh ľudí v prihraničí. Je to agenda, ktorá musí byť aktívnou súčasťou regionálneho rozvoja. Dobrí susedia si pomáhajú a ešte lepší spolupracujú. Aj preto sa v septembri v Skalici a v piatok v Čadci stretli zástupcovia viacerých ministerstiev a samospráv zo Slovenska aj Čiech. Výsledkom je dohoda na konkrétnej spolupráci v budúcom roku.
Tematické balíčky
Problémov, ktoré nás spájajú, nie je málo. Na mnohé však dokážeme spoločne reagovať. Dokazuje to napríklad aktívna spolupráca záchranných zložiek, ale potrebujeme ísť ešte ďalej. Máme zhodu na tom, že medzivládna komisia musí aktívne podporovať koordinovaný rozvoj prihraničia, podporovať budovanie cezhraničných funkčných územía rovnako aj výmenu skúseností, a tiež šírenie príkladov dobrej praxe.
Preto sme sa sústredili na tematické oblasti, teda na agendu, kde budú participovať naše ministerstvá s partnermi na českých rezortoch. Ide o oblasť dopravy a infraštruktúry, regionálny rozvoj, hospodársku spoluprácu a cestovný ruch. Nezabudli sme ani na prevenciu a odstraňovanie následkov katastrof a Integrovaný záchranný systém. V centre našej pozornosti bude práca a sociálna politika spolu s ochranou zdravia a životným prostredím. Všade tam vidíme vôľu ministerstiev a potrebu obyvateľov.
Budúci rok musí byť obdobím spoločných aktivít s konkrétnymi výsledkami. Preto sa sústredíme na nastavenie komfortného prechodu sanitiek medzi oboma štátmi. Máme záujem zaviesť do praxe uznávanie eReceptov, ktoré Slovensko uznáva s inými krajinami, ale nie s Českom. Máme zhodu na tom, aby sme sa spoločne venovali podpore cestovného ruchu, ale aj rozvoju kúpeľníctva, pretože na rozdiel od susedov, na Slovensku nikdy nebolo kúpeľníctvo zahrnuté do eurofondov. Geotermálna energia aj nerastné kritické suroviny budú v blízkej budúcnosti určovať hospodársku politiku krajín. Nechceme zostať bokom a aj tu sme našli priestor na spoluprácu.
Spolupráca namiesto izolácie
Slovensko má mimoriadne veľký prihraničný potenciál, pretože každý kraj susedí s iným štátom. Žiaden kraj nie je izolovaný. Presnejšie, zo 79 okresov máme 36 takých, u ktorých viaceré obce susedia s inou krajinou. To logicky vytvára platformu na efektívnu cezhraničnú spoluprácu.
Až polovica našich miest a obcí spolupracuje so samosprávami v susedných štátoch. Je to do určitej miery limitované dĺžkou štátnej hranice, počtom prihraničných samospráv, finančnými zdrojmi a vzájomnými projektami, ale v každom prípade to prináša pridanú hodnotu pre obyvateľov.
So samosprávami v Čechách intenzívne spolupracuje 7 % samospráv, periodická spolupráca je na úrovni 41 % miest a obcí a takmer tretina samospráv spolupracuje sporadicky. Spolupráca je zameraná na oblasti kultúry a športu, spoločné investičné projekty, výmenu skúseností aj cestovný ruch. Na to musia reagovať ministerstvá, pretože umocniť a podporiť spoluprácu znamená, že krajiny sú oporou dobrých myšlienok a zaujímavých nápadov, ktoré pomáhajú skvalitňovať život v prihraničí.
Dohoda na vytvorení plánu práce pre budúci rok je na stole.
Vieme, na čo sa sústredíme, aby Slovensko–Česká spolupráca odstraňovala bariéry a podporovala rozvoj oblastí ďaleko od hlavných miest. To isté nás čaká s ďalšími susedmi a v mnohom pôjde o veľmi podobné agendy. Aktívnou spoluprácou nedávame priestor izolácii a už koncom tohto mesiaca budeme mať na stole prehľad Komunitárnych programov európskej únie, aby sme mnohé dobré myšlienky a užitočné riešenia vedeli podporiť aj eurofondami, ktoré sú mimo našich klasických eurofondov. Európska únia sa musí profilovať ako spoločenstvo regiónov a tie si zaslúžia mimoriadnu pozornosť.
Veru tak. ...
vzájomná spolupráca bude na oveľa lepšej... ...
Celá debata | RSS tejto debaty