Virtuálny priestor na reálne rozhodovanie

Situácia nás prinútila spadnúť do virtuálneho sveta. Už to nie sú len statusy, lajky, emodži, prípadne osobné kopance od anonymných nickov, ale niečo skutočne dôležité. Zisťujeme, že rokovania, vyjednávania a komunikácia v neosobnom prostredí fyzickej neprítomnosti má svoju solídnu náhradu.

„Potykajme si“ s technológiami
Vo výraznejšej miere začíname využívať rôzne komunikačné systémy, na ktoré sme v minulosti nemali chuť, dôvod, alebo sme ich síce evidovali, ale na takúto formu vedenia rokovaní sme pozerali cez prsty. Doba nás núti ich využívať, čo je stále lepšie, akoby sme to mali vnímať formou príkazu ustanoveného zákonom, termínom aj sankciou.

Parlament tento týždeň rozšíril možnosti rokovania zastupiteľstiev. Lepšie povedané, na druhý pokus schválili to, čo je nevyhnutné a potrebné. Samozrejme, tak ako je to na Slovensku bežné, čím je vec viac samozrejmá, o to viac polemiky sa jej dostáva. Pravdou však je, že zastupiteľstvá budú môcť rokovať aj neosobne. Majú k dispozícii dve formy a to videokonferenciu, prípadne hlasovanie per rollam – samozrejme tajné spolky neprichádzajú do úvahy!

Nové formy rokovania zastupiteľstiev

Rokovanie obecného zastupiteľstva podľa § 12 možno počas krízovej situácie uskutočniť prostredníctvom videokonferencie alebo inými prostriedkami komunikačnej technológie. Z rokovania obecného zastupiteľstva podľa prvej vety obec vyhotoví obrazovo-zvukový alebo zvukový záznam, ktorý do 48 hodín po ukončení rokovania zverejní na webovom sídle obce, ak ho má zriadené, a do päť dní po ukončení rokovania v podobe zápisnice na úradnej tabuli obce a na webovom sídle obce, ak ho má zriadené. Obrazovo-zvukový alebo zvukový záznam podľa predchádzajúcej vety obec komukoľvek bezodkladne sprístupní po skončení rokovania.

Vo výnimočných prípadoch, keď existujú vážne dôvody, pre ktoré nie je možné uskutočniť rokovanie obecného zastupiteľstva podľa odseku 2 alebo podľa § 12, môže obecné zastupiteľstvo počas krízovej situácie prijať uznesenie korešpondenčným hlasovaním v listinnej podobe alebo hlasovaním prostredníctvom elektronických prostriedkov s použitím e-mailových adries poslancov, ktoré boli na tento účel preukázateľne oznámené, ak sa má hlasovanie uskutočniť prostredníctvom elektronickej pošty. Hlasovaním podľa prvej vety možno prijať uznesenie iba: a) vo veciach bezprostredne súvisiacich so zabezpečením opatrení na riešenie krízovej situácie, b) vo veciach, ktoré z dôvodu hroziacej škody neznesú odklad.

V každom prípade poslanci a všetci účastníci rokovaní zastupiteľstiev majú zelenú na rokovania, kedy sa nemusia obávať o seba, ani o okolie. Ale podstata je niekde inde.

Slovensko sa síce roky tvárilo ako krajina ktorá bude v informatizácii násobiť a deliť, budeme prví, budeme lídri… Až tieto dni ukazujú, koľko fráz nemalo obsah, koľko póz bolo iba hereckou sebaprezentáciou. Doba v ktorej sme sa ocitli a hľadanie východísk nás posúvajú ďalej ako sme si mysleli. Už si musíme „potykať“ s technológiami.

Nové možnosti komunálu

Práve elektronická forma rokovaní zastupiteľstiev otvorila možnosti cez ktoré komunál dostal nový priestor. Už to nebude o tom koľko informačných systémov používate, ako, a načo. Už to bude o tom, koľko mestá a obce dokážu z virtuálnych služieb vyťažiť pre reálny život. To zdá sa je omnoho silnejšie ako reklamné kampane ktoré nám niečo skôr nanucujú ako presviedčajú.

Za rozšírenie možností zastupiteľstiev rokovať ďalšími formami hlasovalo 84 poslancov parlamentu. Ťažko povedať koľko z nich si uvedomilo aj to, že schválením nových pravidiel podporili ďalšiu informatizáciu samospráv. Pravdou zostáva, že k tomu výrazne prispeli.

Skúsme sa na súčasnú situáciu preto pozerať aj ako na dobu príležitostí s pridanou hodnotou.

Jasné parametre Slovensko-Českej spolupráce

18.11.2024

Medzivládne komisie nie sú „povinná jazda“ z tradície či nostalgie. Majú zmysel, ktorý musí sprevádzať jasný plán spolupráce pre osoh ľudí v prihraničí. Je to agenda, ktorá musí byť aktívnou súčasťou regionálneho rozvoja. Dobrí susedia si pomáhajú a ešte lepší spolupracujú. Aj preto sa v septembri v Skalici a v piatok v Čadci stretli zástupcovia [...]

Aký volebný systém pre Slovensko?

13.11.2024

Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie, s blížiacim sa Dňom boja za slobodu a demokraciu, je čas poukázať na problémy a spárovať ich s riešeniami. Dnes nestojí téma tak, či meniť alebo ponechať súčasný volebný systém, ale ako ho zmeniť. Dôvodov na zmenu je pomerne veľa. Politický systém skorodoval a máme model, ktorý umožňuje neštandardným subjektom pôsobenie [...]

Skončilo hádzanie polien

05.09.2024

Od prvého augusta platia zmeny vo verejných obstarávaniach. Reagujú na mnohé strasti, odstraňujú bariéry, kopírujú potreby aj požiadavky. Na kontrolných mechanizmoch sa pritom nič nemení. Napriek tomu sme svedkami kritiky, ktorej chýba kontakt s realitou. Čo hrozilo? Mali sme iba dve možnosti. Buď pôjde všetko po starom, alebo systém bude fungovať lepšie. Ponechanie [...]

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 269589x
Priemerná čítanosť článkov: 4279x

Autor blogu

Kategórie