Oni už lepší nebudú. Iba profitujú zo zlého systému.

Politici si nadávajú do čohokoľvek. Vrátane toho, že tí druhí reprezentujú neštandardné strany. Na prvý pohľad umocňujú pocit, že za naše peniaze neriešia naše problémy, ale financujeme ich hádky. Pravdou zostáva, že parlament je dlhodobo miestom, v ktorom najlepšie vidieť slabiny partají,. Hoci tie navonok deklarujú, že robia našu spoločnosť silnejšou.

 

Čo voľby to útek  

Od decentralizácie štátu sa sústavne posilňuje vplyv straníckych centrál. Vedome sa odstrihli od regiónov a žijú v presvedčení, že líder, zopár ľudí pri ňom, a centrála to vedia lepšie, ako zvyšok Slovenska. Ako regióny, kde by mali byť ukotvené. Tento fakt znásobuje aj pohľad do parlamentných lavíc.

Na konci volebného obdobia v roku 2006 v parlamente pôsobilo 32 odídencov z rôznych strán. Nežili so stranami, ani pre regióny. Už iba hrali na seba. V priebehu volebného 2006 – 2010 vystúpilo z pôvodných poslaneckých klubov 16 poslancov. Takí parlamentní solitéri. Za krátke, dvojročné obdobie parlamentu 2010 – 2012 stihli od svojich nosičov odísť siedmi poslanciV roku 2015 pôsobili v opozičných laviciach Národnej rade Slovenskej republiky tri poslanecké kluby a predstavitelia 9 opozičných politických strán.

Samozrejme, nalepených na stranícku centrálu, husté reči a riedke korene v regiónoch.

Ale toto vo svojej podstate nie je u nás nič výnimočné. V januári 2015 by sme pri pohľade do parlamentných lavíc videli, že nezaradených poslancov bolo 26 a dvaja sa mandátu vzdali. Postupne sme naberali trend z rokov 2002 – 2006. Momentálne v Národnej rade Slovenskej republiky pôsobí 23 zákonodarcov, ktorí „poďakovali stranám“.

 

Zobrať na vedomie nestačí

Samozrejme, odlišné videnie, permanentné nezhody, či akýkoľvek iný dôvod musíme zobrať na vedomie. Nič iné nám ani nezostáva. Ale to, čo sa dlhodobo ukazuje ako fakt, je skutočnosť, že konflikt s vedením strany prerastá do takéhoto správania, lebo poslanci za sebou nemajú relevantnú silu v podobe regiónov, ktoré ich poslali „do služby“.

Sedieť v parlamente a mať za sebou 300, 400, 900 preferenčných krúžkov, keď má Slovensku 5, 4 milióna ľudí nie je žiaden mandát. Iba lepidlo k tomu, kto im daroval dobré číslo na kandidátnej liste. Aj za cenu toho, že hlasy nedonesú, ale budú „dobre hlasovať“.

 

Doprajme si lepších politikov

Ak chceme, aby Národná rada Slovenskej republiky mali prestíž, musíme jej dopriať dobrých politikov. Musí sa priblížiť ľuďom a dať im šancu, aby si vybrali toho, kto im má reálne zastupovať. Parlament sa musí priblížiť ľuďom a strany by to mali pochopiť. Skrývať sa iba za značku nestačí.

Zrušenie jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby a nahradenie toľkými, koľko máme krajov dá poslancom preukázateľne silný mandát. A vďaka tomu sa vysporiadame s takými, ktorí chodia do každých volieb pod inou stranou a ešte predstierajú, že budú iní, budú lepší. Nebudú! Lebo profitujú zo systému, ktorý je postavený na jednom volebnom obvode.

Ľudia chcú parlament skladať v krajoch

01.03.2025

Väčší vplyv na personálne obsadenie parlamentu majú stranícke centrály ako voliči. Ako ináč sa dá vysvetliť fakt, že poslanci so stovkami preferenčných krúžkov pôsobia v národnej rade a pritom 75-80 % voličov využíva preferenčné krúžkovanie? Systém ktorý vyhovuje viac stranám ako voličom naraz na dno. A ľudia to dávajú najavo. Na veľkosti (zatiaľ) [...]

O slovo sa hlásia regióny

22.02.2025

Až 67 % respondentov chce také zmeny volebných pravidiel, ktorými sa zvýši podiel poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z regiónov. Vyplýva to z čerstvého prieskumu agentúry AKO. Čo z toho vyplýva pre politikov? Napríklad, že väčšina voličov strán odmieta jeden volebný obvod a požadujú skladanie parlamentu v regiónoch. Politický systém skorodoval Už viac [...]

Budúcnosť regiónov je v zdieľaní

27.12.2024

Pre rozvoj regiónov nepotrebujeme rezortizmus, ani izolovanosť samospráv. Spolupráca podopretá o dôveru a spoločný záujem sú podmienkami úspešného rozvoja regiónov. V čase, keď na sociálnych sieťach zdieľame pocity či názory, by zdieľanie malo byť samozrejmosťou aj pri výkone úradníckej agendy či zabezpečovaní verejných služieb. Nespochybniteľný prínos [...]

vojna na Ukrajine, Panzerhaubitze 2000

Špičková technika, ale na fronte kríva. Ukrajinci vystavili vysvedčenie nemeckým zbraniam

12.04.2025 06:30

Podľa interného dokumentu Bundeswehru, ktorý získal nemecký magazín Spiegel, špičkové nemecké zbrane, dodané Ukrajine, majú svoje muchy.

Donald Trump

Trump podstúpil každoročnú lekársku prehliadku, prebehla podľa neho veľmi dobre

12.04.2025 06:22

Donald Trump je najstarším prezidentom v dejinách Spojených štátov, ktorý zložil prísahu.

SR MV polícia fyzické testy previerky zmeny kampaň TK BAX

Šutaj Eštok oznámil nové zmeny pre policajných kadetov, uľaví aj pri ďalšom teste

12.04.2025 06:00

Políciu trápi nedostatok personálu, zľahčuje náborové skúšky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 67
Celková čítanosť: 277885x
Priemerná čítanosť článkov: 4148x

Autor blogu

Kategórie