O slovo sa hlásia regióny

Až 67 % respondentov chce také zmeny volebných pravidiel, ktorými sa zvýši podiel poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z regiónov. Vyplýva to z čerstvého prieskumu agentúry AKO. Čo z toho vyplýva pre politikov? Napríklad, že väčšina voličov strán odmieta jeden volebný obvod a požadujú skladanie parlamentu v regiónoch. 

Politický systém skorodoval

Už viac ako štvrť storočia majú samosprávy na svojich pleciach výrazne viac kompetencií ako v minulosti. Lebo štát sa vzdal veľkej časti kompetencií a presunul ich na obce, mestá aj samosprávne kraje. Paradoxne, od roku 1998 je Slovensko pre parlamentné voľby jedným volebným obvodom. Na jednej strane decentralizácia, na druhej strane sme obeťami neuveriteľného zošnurovania politického systému.

„Zelenú dostala poslanecká anonymita, strany na jedno použitie, bulvarizácia, neraz bezobsažnosť a pomerne často aj hodnotová neukotvenosť.“

Nič z toho nepotrebujeme, všetko to sa podpísalo pod koróziu politického systému.

Agentúra AKO pred piatimi rokmi zrealizovala prieskum, ktorý už vtedy odkryl výrazné problémy. Presnejšie, dátami potvrdil vážne chyby našej politickej scény. Z vtedajšieho prieskumu napríklad vyplynulo, že len 15,5% opýtaných volilo len takých kandidátov do Národnej rady Slovenskej republiky, ktorých už niekedy osobne stretlo. Aby toho nebolo málo, až 8 z 10 opýtaných už v minulosti do parlamentu volili kandidátov, ktorých predtým nikdy osobne nestretli! Dokonca viac ako 6 z 10 respondentov si v prieskume prialo, aby v budúcnosti volili do parlamentu len poslancov za ten kraj, v ktorom žijú.

Samozrejme, politické strany sa tomuto hlasu z regiónov otočili chrbtom. Veď lepšie sú pravidlá, ktoré viac vyhovujú stranám ako voličom. Len tento prístup nerieši problém poslaneckej anonymity, regionálnej izolácie, prepojenia politikov s regiónmi a strán s realitou. A po piatich rokoch od prvého prieskumu máme ďalší, ktorý je ešte hlasnejší a nedá sa obísť zahovorením, ignoranciou, alebo mlčaním. V strane HLAS – sociálna demokracia v tom máme jasno. Pravidlá parlamentných volieb potrebujú radikálne zmeny. Tou najdôležitejšou musí byť zrušenie jedného volebného obvodu a jeho nahradenie silným hlasom voličov v regiónoch.

„V regiónoch sa politici neskryjú, tam musia odpočtovať výsledky svojej roboty.“

Voliči podkopali vlastné strany

Aj toto potvrdil prieskum. A pomerne jasne. Napríklad Sloboda a Solidarita je exkluzívny klub, ktorý mal po parlamentných voľbách v roku 2012 v parlamente 11 mandátov. Presnejšie 8 z Bratislavy. Zvyšní traja zo Stupavy, Viničného a Slovenského Grobu. To, že táto strana je za zachovanie nezmyselného jedného volebného obvody potvrdzuje neustále. Je za ponechanie pravidiel, z ktorých dokážu profitovať neštandardné strany bez štruktúr, zavesené na médiá a sociálne siete, nie na realitu a etablovanie v regiónoch. Presne to isté platí aj o OĽANO. Matovičovci sa po voľbách premenovali, ale pod názvom je rovnako chabý obsah. Ani o Remišovej ministraničke sa nedá povedať, že by ako hlasná ochrankyňa demokracia chcela, aby voliči skladali parlament v regiónoch. Tieto zoskupenia boli vo vláde a hoci pred voľbami hovorili jedno, po nich robili presný opak. Výsledok? Ústavne zabetónovali jeden volebný obvod. A teraz? Podľa prieskumu AKO  zmenu volebného zákona, ktorej výsledkom by bol vyšší podiel poslancov z regiónov Slovenska podporuje 62 % voličov SaS, 60 % bývalého OĽANO a dokonca aj 53 % voličov Progresívneho Slovenska. Strany, ktorá sa tiež bojí zrušenia jedného volebného obdobia ako čert kríža. Voliči podkopali vlastné strany, ktoré sa ani netaja tým, že preferujú také volebné pravidlá, ktoré pomáhajú viac straníckym centrálam ako ľuďom v regiónoch.

Osobne sa teším, že až 85 % voličov HLASu sa postavilo za zmenu. Od voličov ďalších koaličných strán je podpora za zmenu tiež mimoriadne vysoká. V prípade SMERu ide o podporu 78 % voličov a 79 % voličov SNS tiež dáva zmene zelenú.

Vládna koalícia má zrušenie jedného volebného obvodu v programovom vyhlásení vlády. A to je predsa plánom práce vládneho zoskupenia. O slovo za zmeny sa prihlásili regióny a vyslali tak jasnú túžbu po zmenách.

Cesta k novému komunálnemu manažmentu

26.04.2025

Čo je jednoduchšie, kritizovať alebo ignorovať? Ale ani jedno z toho však nie je správne. Práve preto by sme sa na samosprávy a úrady mali začať pozerať optikou faktov a rečou očakávaní. Nástup nového komunálneho manažmentu je nevyhnutným krokom nielen k modernizácii samosprávy, ale rovnako aj k nastaveniu lepšieho fungovania miestnej štátnej správy. Súčasťou [...]

Z regiónov, nie z kancelárií

22.04.2025

Žiadne rozhodnutia bez diskusie, spolupráca nad rezortizmom. Presne tieto princípy som si so sebou priniesol z rezortu regionálneho rozvoja aj na ministerstvo vnútra. Nie ako politické heslá, ale ako reálny návod na zmeny. Lebo samosprávy potrebujú modernizáciu. A my nechceme nič meniť bez toho, aby sme najskôr nepočúvali tých, ktorých sa zmeny týkajú.Veď aj zákon o [...]

Ľudia chcú parlament skladať v krajoch

01.03.2025

Väčší vplyv na personálne obsadenie parlamentu majú stranícke centrály ako voliči. Ako ináč sa dá vysvetliť fakt, že poslanci so stovkami preferenčných krúžkov pôsobia v národnej rade a pritom 75-80 % voličov využíva preferenčné krúžkovanie? Systém ktorý vyhovuje viac stranám ako voličom naraz na dno. A ľudia to dávajú najavo. Na veľkosti (zatiaľ) [...]

India Kashmir Attack

India uzatvorila vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti

30.04.2025 21:14

Opatrenie zaviedlo Naí Dillí v čase rastúceho napätia medzi jadrovými mocnosťami po útoku ozbrojencov na turistov v spornom regióne Kašmír.

Goran Bregovič

Lotyšsko vyhlásilo skladateľa Gorana Bregoviča za neželanú osobu

30.04.2025 20:05

Rovnakú stopku od Lotyšska dostala aj rusko-litovská speváčka Kristina Orbakaité, ktorej matkou je speváčka Alla Pugačovová.

Ruský prezident Vladimir Putin.

Putin opäť korigoval tvrdenia o vyhnaní ukrajinských síl z Ruska

30.04.2025 19:50

Podľa ruských médií tiež ukrajinských vojakov vyzval, nech zložia zbrane a vzdajú sa.

Taiwan, čína, cvičenie

KĽDR uskutočnila prvú skúšobnú streľbu zo svojho nového torpédoborca Čche Hjon

30.04.2025 18:46

Raketové systémy sa podľa odborníkov podobajú na ruské, čo nahráva špekuláciám o pomoci Moskvy výmenou za Severokórejčanov bojujúcich po boku Rusov na Ukrajine.