Jasné parametre Slovensko-Českej spolupráce

Medzivládne komisie nie sú „povinná jazda“ z tradície či nostalgie. Majú zmysel, ktorý musí sprevádzať jasný plán spolupráce pre osoh ľudí v prihraničí. Je to agenda, ktorá musí byť aktívnou súčasťou regionálneho rozvoja. Dobrí susedia si pomáhajú a ešte lepší spolupracujú. Aj preto sa v septembri v Skalici a v piatok v Čadci stretli zástupcovia viacerých ministerstiev a samospráv zo Slovenska aj Čiech. Výsledkom je dohoda na konkrétnej spolupráci v budúcom roku.

 

Tematické balíčky

Problémov, ktoré nás spájajú, nie je málo. Na mnohé však dokážeme spoločne reagovať. Dokazuje to napríklad aktívna spolupráca záchranných zložiek, ale potrebujeme ísť ešte ďalej. Máme zhodu na tom, že medzivládna komisia musí aktívne podporovať koordinovaný rozvoj prihraničia, podporovať budovanie cezhraničných funkčných územía rovnako aj výmenu skúseností, a tiež šírenie príkladov dobrej praxe.

Preto sme sa sústredili na tematické oblasti, teda na agendu, kde budú participovať naše ministerstvá s partnermi na českých rezortoch. Ide o oblasť dopravy a infraštruktúry, regionálny rozvoj, hospodársku spoluprácu a cestovný ruch. Nezabudli sme ani na prevenciu a odstraňovanie následkov katastrof a Integrovaný záchranný systém. V centre našej pozornosti bude práca a sociálna politika spolu s ochranou zdravia a životným prostredím. Všade tam vidíme vôľu ministerstiev a potrebu obyvateľov.

Budúci rok musí byť obdobím spoločných aktivít s konkrétnymi výsledkami. Preto sa sústredíme na nastavenie komfortného prechodu sanitiek medzi oboma štátmi. Máme záujem zaviesť do praxe uznávanie eReceptov, ktoré Slovensko uznáva s inými krajinami, ale nie s Českom. Máme zhodu na tom, aby sme sa spoločne venovali podpore cestovného ruchu, ale aj rozvoju kúpeľníctva, pretože na rozdiel od susedov, na Slovensku nikdy nebolo kúpeľníctvo zahrnuté do eurofondov. Geotermálna energia aj nerastné kritické suroviny budú v blízkej budúcnosti určovať hospodársku politiku krajín. Nechceme zostať bokom a aj tu sme našli priestor na spoluprácu.

 

Spolupráca namiesto izoláci

Slovensko má mimoriadne veľký prihraničný potenciál, pretože každý kraj susedí s iným štátom. Žiaden kraj nie je izolovaný. Presnejšie, zo 79 okresov máme 36 takých, u ktorých viaceré obce susedia s inou krajinou. To logicky vytvára platformu na efektívnu cezhraničnú spoluprácu.

Až polovica našich miest a obcí spolupracuje so samosprávami v susedných štátoch. Je to do určitej miery limitované dĺžkou štátnej hranice, počtom prihraničných samospráv, finančnými zdrojmi a vzájomnými projektami, ale v každom prípade to prináša pridanú hodnotu pre obyvateľov.

So samosprávami v Čechách intenzívne spolupracuje 7 % samospráv, periodická spolupráca je na úrovni 41 % miest a obcí a takmer tretina samospráv spolupracuje sporadicky. Spolupráca je zameraná na oblasti kultúry a športu, spoločné investičné projekty, výmenu skúseností aj cestovný ruch. Na to musia reagovať ministerstvá, pretože umocniť a podporiť spoluprácu znamená, že krajiny sú oporou dobrých myšlienok a zaujímavých nápadov, ktoré pomáhajú skvalitňovať život v prihraničí.

Dohoda na vytvorení plánu práce pre budúci rok je na stole.

Vieme, na čo sa sústredíme, aby Slovensko–Česká spolupráca odstraňovala bariéry a podporovala rozvoj oblastí ďaleko od hlavných miest. To isté nás čaká s ďalšími susedmi a v mnohom pôjde o veľmi podobné agendy. Aktívnou spoluprácou nedávame priestor izolácii a už koncom tohto mesiaca budeme mať na stole prehľad Komunitárnych programov európskej únie, aby sme mnohé dobré myšlienky a užitočné riešenia vedeli podporiť aj eurofondami, ktoré sú mimo našich klasických eurofondov. Európska únia sa musí profilovať ako spoločenstvo regiónov a tie si zaslúžia mimoriadnu pozornosť.

Aký volebný systém pre Slovensko?

13.11.2024

Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie, s blížiacim sa Dňom boja za slobodu a demokraciu, je čas poukázať na problémy a spárovať ich s riešeniami. Dnes nestojí téma tak, či meniť alebo ponechať súčasný volebný systém, ale ako ho zmeniť. Dôvodov na zmenu je pomerne veľa. Politický systém skorodoval a máme model, ktorý umožňuje neštandardným subjektom pôsobenie [...]

Skončilo hádzanie polien

05.09.2024

Od prvého augusta platia zmeny vo verejných obstarávaniach. Reagujú na mnohé strasti, odstraňujú bariéry, kopírujú potreby aj požiadavky. Na kontrolných mechanizmoch sa pritom nič nemení. Napriek tomu sme svedkami kritiky, ktorej chýba kontakt s realitou. Čo hrozilo? Mali sme iba dve možnosti. Buď pôjde všetko po starom, alebo systém bude fungovať lepšie. Ponechanie [...]

Koncoročné bilancie a novoročné ambície

27.12.2023

Koniec roka by mal byť obdobím objektívnej bilancie. Seriózneho posúdenia prežitého, vyhodnotenia dosiahnutého. A nepochybne aj poučenia sa z chýb a omylov. Pokorná vďačnosť, presne tak by sme sa mali postaviť k tomu, že nás nezradilo zdravie, že sme nenaleteli falošným kamarátstvam, ani čaru falošného pokušenia. Úprimná trpezlivosť by tiež nemala zostať v kúte. [...]

marcinková vladimíra

SaS chce oslobodiť sprievod detí do 12 rokov od úhrady za pobyt v nemocnici

18.11.2024 12:18

Navrhuje to v novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia.

tajfún

Supertajfún Man-ji spôsobil na Filipínach zosuv pôdy, zahynulo sedem ľudí

18.11.2024 12:16

V súvislosti s tajfúnom muselo na Filipínach opustiť svoje domovy viac ako milión ľudí.

NATO / Stíhačka / Eurofighter Typhoon /

Rakúske nebo nebolo počas víkendu chránené armádou. Piloti si kvôli nadčasom museli vziať voľno

18.11.2024 11:43

Rakúska ministerka obrany požiadala generálny štáb, aby navrhol riešenie takejto situácie pre budúcnosť.

Kysucká diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec

NDS v utorok 19. novembra na osem hodín uzavrie časť diaľnice D3

18.11.2024 11:06

Osemhodinová uzávera začne o 8.00 h a potrvá do 16.00 h.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 269057x
Priemerná čítanosť článkov: 4271x

Autor blogu

Kategórie