Založ si blog

Heger a Vallo? Žiaden rozdiel

Predseda vlády vo výpovednej lehote – Eduard Heger včera konštatoval, že samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo. Reagoval tak na zvyšovanie poplatkov v Bratislave. Dokonca išiel ešte ďalej. Podľa neho štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Ak by tomu tak bolo, potom by výsledok hospodárenia miest a obcí za minulý rok nebol čistý mínus takmer 250 mil. eur. Až tento rok naplno cítia mestá, obce a župy výpadky na príjmoch kvôli drahým energiám a zle nastavenej štátnej pomoci. To stále nie je všetko. Daňový bonus berie komunálu v tomto roku 618 mil. eur, a v každom ďalšom roku ďalší veľký balík peňazí. Poslanci parlamentu však na aktuálnej schôdzi, idú ešte ďalej.

Možno nevníma, ale určite nechápe

Na aktuálnej parlamentnej schôdzi je novela troch zákonov, ktoré samosprávam do roku 2026 zoberú takmer miliardu eur! Pre zainteresovaných šialenstvo a nepredstaviteľný problém, pre politických netušilov iba zmeny na ktoré sa poskladáme a ktoré samosprávam zoberú ďalšie obrovské peniaze.

Eduard Heger možno nevníma realitu. Veď ako si vysvetliť fakt, že nečítal memorandum s Lekárskym odborovým zväzom, ale za mediálnej pozornosti ho podpísal a hlásil sa k nemu až do momentu, kým vyšlo najavo, čo tam je vlastne napísané.

Magistrát hazarduje s našim hlavným mestom

Primátor Bratislavy Matúš Vallo pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky v súvislosti so zvyšovaním poplatkov uviedol: „Hlavné mesto zdvihne ceny viacerých poplatkov. O 64 percent sa má zvýšiť daň z ubytovania, v priemere o 25 percent stúpnu úhrady v zariadeniach pre seniorov, školné v základných umeleckých školách či poplatky mestského pohrebníctva Marianum, vyššie bude i vstupné na športoviská a do mestských kultúrnych inštitúcií.“ Zvýšenie zdôvodnil dosahmi prijatej legislatívy i inflácie na rozpočet mesta. „Rozhodnutia vlády, ktorými vybrali z rozpočtov samospráv obrovské zdroje, inú možnosť obciam a mestám nenechávajú,“ povedal. Dodal, že zvýšenie poplatkov sprevádza i šetriaci režim, ktorý zredukuje investície do zveľaďovania mesta.

Faktom je, že Heger od Igora Matoviča prevzal nielen vládu, ale aj žezlo, a pokračuje v rozbíjaní samosprávy. Centrálna vláda berie peniaze, znižuje príjmy miest a obcí, komplikuje život samosprávam. Avšak, nepresúva kompetencie, ktoré by znamenali potrebu zvyšovania počtu úradníkov. A tu narazíme na tvrdú realitu.

Bratislava síce zainvestovala nemalé peniaze do vzniku Metropolitného inštitútu, kde čo je vlastne malá fabrika – a výdavky rastú.  Popri tomto inštitúte má primátor Vallo poradcu pre mestské časti. Aby mu nebolo smutno, aj poradkyňu v oblasti riadenia zmien. Nechýba ani poradca pre rozvoj mesta. Netreba zabúdať na splnomocnenca pre zeleň a životné prostredie. Áno, ide o splnomocnenca pre komáre. Ak to niekomu znie kuriózne, potom nezabudnime ani na nočného primátora, ktorý začal svoju činnosť v roku 2020. Mimochodom, spomínate si na zatváranie nočných podnikov kvôli pandémii? Detailnejší pohľad na fungovanie magistrátu zreteľne naznačuje, že postupne sa transformoval na fabriku so stovkami nových zamestnancov. Asi aj preto sa treba pripraviť na šetrenie a prepúšťanie, o ktorom sa ešte verejne nehovorí.

Pravdou zostáva, že riadenie Bratislavy je aj o manažovaní nášho hlavného mesta. preto je potrebné tomuto venovať výrazne viac pozornosti, lebo dnes je mimoriadne pohodlné ospravedlňovať chyby zlyhaniami iných. Ak niekto skloňuje Progresívne Slovensko ako nádej pre Slovensko, na príklade Bratislavy vidíme jasnú beznádej. Mimochodom, Vallova strana Team Bratislava ovládla mestské ako aj miestne zastupiteľstvá, stala sa tak najsilnejšou v hlavnom meste. Preto vyhovárať sa nestačí!

„Medzi Hegerom a Vallom preto neexistujú výraznejšie rozdiely.“

Obaja idú po povrchu a energiu míňajú na to, ako ospravedlniť nespochybniteľné zlyhania. Kým prvý však ukázal, že nevie riadiť krajinu – a ešte chce riadiť stranu, druhý dokazuje, že to nevie robiť v malom a chcel by vo veľkom. Chaos môže mať rôzne formy. Heger s Vallom sú však jeho lídrami.   

„Hviezdy“ samospráv podpálili komunál

01.05.2023

Nádej a kompetentnosť. Presne toto spájame s tými, od ktorých očakávame, že budú našou oporou. Platilo to aj o mestách a obciach, ktoré v parlamentnej ústavnej väčšine pred tromi rokmi počítali s tým, že komunál nebude terčom ani bankomatovou kartou. Stal sa opak. Svoje o tom vedia nielen mestá a obce, ale ich obyvatelia, ktorým sa zvýšili miestne dane a poplatky – ako [...]

Matovičove roztlieskavačky

23.04.2023

Presne tak pôsobí snaha dvoch bývalých primátoriek a ešte chvíľu aj poslankýň parlamentu, ktoré najskôr brali mestám a obciam peniaze a teraz chcú zdaniť turistov. Poslankyne parlamentu, ktoré v jesenných komunálnych voľbách vyhnali občania miest z pozície primátoriek Poltára a Skalice výrazne pomáhali presadzovať všetko možné, čo ubližovalo samosprávam. [...]

Matovič vypočítal koľko stojí hlúposť

31.03.2023

Igor Matovič nemá limity. Na našu škodu. Svojimi nápadmi ráno prerazí dno, večer strop, a nikto netušíme, čo ho napadne ďalší deň. Presne takto funguje v politike, presne týmto ubližuje. Cenník hlúposti Parlament na aktuálnej schôdzi odmietol Matovičom navrhovanú 500 eurovú odmenu za účasť vo voľbách. Evidentne spor nebol o tom, prečo táto suma a nie vyššia [...]

pratasevič Sofja Sapegová

Lukašenko omilostil Rusku Sapegovú zadržanú v máji 2021 s novinárom Pratasevičom

07.06.2023 22:50

Ramana Prataseviča omilostili v máji tohto roku.

140416a-004

Exšéf NATO Rasmussen: Ak Kyjev nedostane jasné záruky, Poliaci aj ďalší môžu poslať vojakov na Ukrajinu

07.06.2023 22:30

Bývalý šéf NATO Anders Rasmussen varuje, že ak Kyjev nedostane na summite NATO vo Vilniuse konkrétne záruky, situácia môže eskalovať.

pavel horňák

Zomrel marketingový expert a profesor Pavel Horňák

07.06.2023 21:31

Vedúci Katedry marketingovej komunikácie Univerzity Komenského v Bratislave Pavel Horňák zomrel vo veku 70 rokov.

priehrada Kachovka

Nahráva zničenie priehrady Kachovka viac Rusom alebo Ukrajincom? Názory odborníkov sa rozchádzajú

07.06.2023 19:00

Stojím si za tým, že zničenie vodnej priehrady Kachovka hrá viac do karát Ukrajincom ako Rusom, hovorí v podcaste denníka Pravda analytik Zdeněk Kríž.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 55
Celková čítanosť: 238045x
Priemerná čítanosť článkov: 4328x

Autor blogu

Kategórie