Heger a Vallo? Žiaden rozdiel

Predseda vlády vo výpovednej lehote – Eduard Heger včera konštatoval, že samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo. Reagoval tak na zvyšovanie poplatkov v Bratislave. Dokonca išiel ešte ďalej. Podľa neho štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Ak by tomu tak bolo, potom by výsledok hospodárenia miest a obcí za minulý rok nebol čistý mínus takmer 250 mil. eur. Až tento rok naplno cítia mestá, obce a župy výpadky na príjmoch kvôli drahým energiám a zle nastavenej štátnej pomoci. To stále nie je všetko. Daňový bonus berie komunálu v tomto roku 618 mil. eur, a v každom ďalšom roku ďalší veľký balík peňazí. Poslanci parlamentu však na aktuálnej schôdzi, idú ešte ďalej.

Možno nevníma, ale určite nechápe

Na aktuálnej parlamentnej schôdzi je novela troch zákonov, ktoré samosprávam do roku 2026 zoberú takmer miliardu eur! Pre zainteresovaných šialenstvo a nepredstaviteľný problém, pre politických netušilov iba zmeny na ktoré sa poskladáme a ktoré samosprávam zoberú ďalšie obrovské peniaze.

Eduard Heger možno nevníma realitu. Veď ako si vysvetliť fakt, že nečítal memorandum s Lekárskym odborovým zväzom, ale za mediálnej pozornosti ho podpísal a hlásil sa k nemu až do momentu, kým vyšlo najavo, čo tam je vlastne napísané.

Magistrát hazarduje s našim hlavným mestom

Primátor Bratislavy Matúš Vallo pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky v súvislosti so zvyšovaním poplatkov uviedol: „Hlavné mesto zdvihne ceny viacerých poplatkov. O 64 percent sa má zvýšiť daň z ubytovania, v priemere o 25 percent stúpnu úhrady v zariadeniach pre seniorov, školné v základných umeleckých školách či poplatky mestského pohrebníctva Marianum, vyššie bude i vstupné na športoviská a do mestských kultúrnych inštitúcií.“ Zvýšenie zdôvodnil dosahmi prijatej legislatívy i inflácie na rozpočet mesta. „Rozhodnutia vlády, ktorými vybrali z rozpočtov samospráv obrovské zdroje, inú možnosť obciam a mestám nenechávajú,“ povedal. Dodal, že zvýšenie poplatkov sprevádza i šetriaci režim, ktorý zredukuje investície do zveľaďovania mesta.

Faktom je, že Heger od Igora Matoviča prevzal nielen vládu, ale aj žezlo, a pokračuje v rozbíjaní samosprávy. Centrálna vláda berie peniaze, znižuje príjmy miest a obcí, komplikuje život samosprávam. Avšak, nepresúva kompetencie, ktoré by znamenali potrebu zvyšovania počtu úradníkov. A tu narazíme na tvrdú realitu.

Bratislava síce zainvestovala nemalé peniaze do vzniku Metropolitného inštitútu, kde čo je vlastne malá fabrika – a výdavky rastú.  Popri tomto inštitúte má primátor Vallo poradcu pre mestské časti. Aby mu nebolo smutno, aj poradkyňu v oblasti riadenia zmien. Nechýba ani poradca pre rozvoj mesta. Netreba zabúdať na splnomocnenca pre zeleň a životné prostredie. Áno, ide o splnomocnenca pre komáre. Ak to niekomu znie kuriózne, potom nezabudnime ani na nočného primátora, ktorý začal svoju činnosť v roku 2020. Mimochodom, spomínate si na zatváranie nočných podnikov kvôli pandémii? Detailnejší pohľad na fungovanie magistrátu zreteľne naznačuje, že postupne sa transformoval na fabriku so stovkami nových zamestnancov. Asi aj preto sa treba pripraviť na šetrenie a prepúšťanie, o ktorom sa ešte verejne nehovorí.

Pravdou zostáva, že riadenie Bratislavy je aj o manažovaní nášho hlavného mesta. preto je potrebné tomuto venovať výrazne viac pozornosti, lebo dnes je mimoriadne pohodlné ospravedlňovať chyby zlyhaniami iných. Ak niekto skloňuje Progresívne Slovensko ako nádej pre Slovensko, na príklade Bratislavy vidíme jasnú beznádej. Mimochodom, Vallova strana Team Bratislava ovládla mestské ako aj miestne zastupiteľstvá, stala sa tak najsilnejšou v hlavnom meste. Preto vyhovárať sa nestačí!

„Medzi Hegerom a Vallom preto neexistujú výraznejšie rozdiely.“

Obaja idú po povrchu a energiu míňajú na to, ako ospravedlniť nespochybniteľné zlyhania. Kým prvý však ukázal, že nevie riadiť krajinu – a ešte chce riadiť stranu, druhý dokazuje, že to nevie robiť v malom a chcel by vo veľkom. Chaos môže mať rôzne formy. Heger s Vallom sú však jeho lídrami.   

Cesta k novému komunálnemu manažmentu

26.04.2025

Čo je jednoduchšie, kritizovať alebo ignorovať? Ale ani jedno z toho však nie je správne. Práve preto by sme sa na samosprávy a úrady mali začať pozerať optikou faktov a rečou očakávaní. Nástup nového komunálneho manažmentu je nevyhnutným krokom nielen k modernizácii samosprávy, ale rovnako aj k nastaveniu lepšieho fungovania miestnej štátnej správy. Súčasťou [...]

Z regiónov, nie z kancelárií

22.04.2025

Žiadne rozhodnutia bez diskusie, spolupráca nad rezortizmom. Presne tieto princípy som si so sebou priniesol z rezortu regionálneho rozvoja aj na ministerstvo vnútra. Nie ako politické heslá, ale ako reálny návod na zmeny. Lebo samosprávy potrebujú modernizáciu. A my nechceme nič meniť bez toho, aby sme najskôr nepočúvali tých, ktorých sa zmeny týkajú.Veď aj zákon o [...]

Ľudia chcú parlament skladať v krajoch

01.03.2025

Väčší vplyv na personálne obsadenie parlamentu majú stranícke centrály ako voliči. Ako ináč sa dá vysvetliť fakt, že poslanci so stovkami preferenčných krúžkov pôsobia v národnej rade a pritom 75-80 % voličov využíva preferenčné krúžkovanie? Systém ktorý vyhovuje viac stranám ako voličom naraz na dno. A ľudia to dávajú najavo. Na veľkosti (zatiaľ) [...]

plaváreň, stavba, Liptovský Hrádok

V malom mestečku to „šľape“. Majú ľadovú plochu, vzniká tam plaváreň a plánujú ďalšiu novinku

30.04.2025 08:30

Je v podstate len takou „väčšou dedinou“, no má čo ponúknuť. Mestu na Liptove, so 7-tisíc obyvateľmi, sa darí prichádzať s novými projektmi.

busfikácia, Dnipro

Lapali Ukrajincov pre armádu na uliciach, teraz pôjdu sami na front. 'Busifikácia' nemá dobrú povesť

30.04.2025 08:15

Šéf ukrajinských síl Syrskyj nariadil poslať na front vojakov z vojenských náborových kancelárií, ktorí tam ešte neboli.

Vladimir Putin

Ich slovo je pre mňa zákonom. Putin podporil návrh premenovať letisko vo Volgograde na Stalingrad

30.04.2025 07:59

Volgograd sa počas druhej svetovej vojny volal Stalingrad.