Založ si blog

Udržíme sociálny zmier?

Turbulentné obdobie v ktorom vidíme, ako celoplošné testovanie spomaľuje šírene vírusu, ale nelieči a kedy ekonomika pribrzďuje tancovaním medzi zákazmi a opatreniami nikomu neprospieva. Tlačíme pred sebou balvan problémov. A možno čakáme, že nám pomôže akási zhoda okolností. Nič z toho nám neprospieva.

Pod ťarchou toho narastá medzi podnikateľmi nervozita, medzi sociálnymi partnermi nedôvera a medzi ľuďmi sa stupňuje apatia. Spoločnosť sa hýbe, len nie sme presvedčení, či správnym smerom a potrebným tempom. Je zbytočné ďalej popisovať situáciu, a bolo by nezodpovedné to dávať za vinu bývalej vláde, prípadne tým onálepkovať súčasnú. Nehľadajme autora, lebo si len budeme kradnúť čas. A ten nám určite nie je naklonený.

S plnou vážnosťou sa musíme pripraviť na to, že situácia bude ešte vážnejšia. Čakajme ďalší prepad ekonomiky, nárast nezamestnanosti a to, ako sa každý z nás dokáže vnútorne vysporiadať s negatívnymi správami, ktoré budú prichádzať rýchlym tempom. Aj tí, čo si to ešte nepripúšťajú to pocítia. Perina, ktorou sa chceme prikrívať bude menšia aj tenšia. Možno sa z nej stane už iba deka. Lenže nevieme na ako dlho.

Otázka na ktorú je nevyhnutné v pomerne krátkej dobe nájsť odpoveď, a vďaka nej ponúknuť východisko znie pomerne jasne: Udržíme sociálny zmier? Aj tie najoptimistickejšie prognózy hovoria o negatívnych dopadoch na ekonomiku, ktorá ťahá krajinu a priamo sa dotknú sociálnych aspektov, o ktoré sa opierajú ľudia. Nastáva súboj, v ktorom nemôžeme pripustiť konfliktnú líniu na báze kto z koho, ale všetci spolu.

Nepotrebujeme reči v kŕči, ale inšpiráciu záchranným plánom, ktorí nahradí výraznú spoločenskú polarizáciu. Keď lož splynie s pravdou, máme problém. Dnes sme na tom pomerne rovnako.

Tak ako koalícia nesmie žiť v predstave, že pozná všetky riešenia i východiská, lebo má parlamentnú väčšinu, tak by aj opozícia mala upustiť od predstavy, že by túto situáciu zvládla grandiózne, lebo má skúsenosti s vládnutím.

Na scénu musia nastúpiť autority naprieč politickým spektrom, predstavitelia vlajkových lodí priemyslu, komunálni lídri aj zástupcovia zamestnancov. Situácia v ktorej sme, nie je volebná aréna, ale boj o budúcnosť, kedy zachovanie sociálneho zmieru bude prvým predpokladom zvládnutia pomerne náročného obdobia. Sociálni aktéri si preto musia sadnúť za stôl, kde jasne, vecne, bez ideologických predsudkov naformulujú kroky, ktorým ľudia uveria a to aj s vedomím toho, že popularita s nevyhnutnosťou sa neraz vylučujú.

Toto je už o každej vláde!

21.05.2022

Stredajší mimoriadny snem ZMOS vyvolal rozruch. Bol jasným signálom, lebo so samosprávou to nevyzerá dobre. Rovnako ako s ekonomikou, rastom sociálneho napätia a všeobecnou frustráciou spoločnosti. Tento kokteil neveští do budúcna nič dobré. Bolo by to však ešte horšie, ak by sme si to neuvedomovali. Aj o tom bol môj príhovor na stredajšom sneme. Tu nejde iba o túto vládu, [...]

Ľudí netrápi politika, ale to, čo z nej môže vypadnúť

28.02.2021

Stranícke centrály sledujú politické preferencie. A komentujú ich vtedy, ak im to vyhovuje. To sú fakty, o ktorých je zbytočné začínať diskusiu. Tu treba začať prapodstatou. Komunál má najbližšie k ľuďom, k bezprostrednému životu. Je predvídateľný a dôveryhodný. Preto ho netreba obchádzať. Očami čísiel Prieskumov o dôveryhodnosti inštitúcií je pomerne [...]

Poberači štátnych dávok

16.02.2021

Máme takmer rok po parlamentných voľbách. Karty sú rozdané. Politické značky sa usadili v parlamente aj v exekutíve. Bez podstatného uhla pohľadu však zostali mimoparlamentné strany napojené na štátny rozpočet. A pritom ich je v novodobej histórii najviac. S nohou vo dverách Zrejme takto by sme mohli charakterizovať politické subjekty, ktoré sa síce nedostali do Národnej [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 220698x
Priemerná čítanosť článkov: 4414x

Autor blogu

Kategórie