Založ si blog

Samospráva v novej ére

Žijeme dobu plnú neistoty. Nepoznáme dĺžku trvania problémov, ani šírku ich dopadov. S určitosťou vieme, že s pandémiou nastúpila ekonomická kríza. Nemáme čas na chaos a paniku, ale iba na rozvážne rozhodnutia.

 

Sila samosprávy
Samospráva od prvého momentu prepuknutia pandémie COVID – 19 preukázala obrovský cit pre realitu, solidaritu, krízový manažment aj spoločenskú zodpovednosť.

V mestách, obciach, ale aj na úrovni samosprávnych krajov sa začali do praxe uvádzať opatrenia zvyšujúce prevenciu. Zatváranie škôl, nové pravidlá v hromadnej doprave, obmedzenia v domovoch sociálnych služieb, kultúrnych zariadeniach a všade tam, kde zvýšený pohyb ľudí znásobuje riziká šírenia vírusu. Primátori, starostovia, zamestnanci úradov začali so šitím rúšok, k tomuto sa pridala ich distribúcia, ktorá bola o niekoľko málo dní rozšírená na distribúciu jedla, potravín, liekov. V samospráve sa definovali cieľové skupiny, na ktoré sa sústredila prioritná pozornosť.

Hoci nie vždy sa samospráve z centra dostalo potrebné usmernenie, v regiónoch nepristúpili na alibizmus. Ani nerezignovali. Potenciál samosprávy sa ukázal ako pomerne veľký, čo dokazuje, že samosprávy nevnímajú život cez zákony a paragrafy, ale cez reálne životné situácie v komunitách. Práve táto pozícia naznačuje kde je potrebné sústrediť najviac síl a pozornosti, aby sme nepadli na kolená.

 

Ekonomická realita
Samozrejme, ochrana života a zdravia je najvyššie hodnota, ktorej musíme venovať všetku silu, ktorá je v nás. Zároveň je potrebné vnímať ekonomickú realitu.

Tempo ekonomiky spomaľuje. Firmy avizujú vážne problémy a samosprávy očakávajú pokles príjmov. Pritom ešte iba prichádzajú dozvuky legislatívnej búrky, ktorá za ostatné roky na komunál húfne presúvala kompetencie a úlohy bez finančného krytia. Hoci už vtedy bolo zrejmé, že skôr či neskôr spomalí ekonomika, mestá a obce budú mať menej peňazí, ale povinnosti nové povinnosti im zostanú.

Zmeny v rozpočtoch, obmedzovanie verejných služieb, škrty v plánoch a rozvojových projektoch nebudú ničím výnimočným. Samospráva však musí zostať samosprávou a keďže je v týchto týždňoch ukazuje, že dokáže zvládať náročné úlohy, je potrebné ju zveľaďovať. Bez komunít, pre ktoré je miestom pre život sa to ani ináč nebude dať.

 

Využime príležitosti
Nová vláda bude nútená pod tlakom situácie definovať veľmi nízky počet, ale pritom zrozumiteľných priorít. Tu už nejde o politiku, ale o krajinu. Preto by mala využívať potenciál samosprávy, ktorý dokáže formulovať nové príležitostí. Na verejné investície, udržiavanie zamestnanosti, koordinovaný rozvoj územia, podporu lokálnej hospodárskej politiky a sociálny zmier.

Až 92 % samospráv priamo, alebo cez svoje organizácie vykonáva verejnoprospešné činnosti. Svojimi malými a strednými podnikmi realizujú verejné služby, ktoré nemerajú ziskom, ale rozsahom a kvalitou. Ak sa pomoc vlády sústredí na malé a stredné podniky aj v segmente komunálu, ihneď môžeme očakávať udržanie zamestnanosti, ale aj to, že komunálny odpad, kosenie parkov, celoplošná zimná údržba či správa športovísk nebudú biznisom pre súkromné firmy, ale získajú rozmer sociálneho podnikania. Mimochodom, už v čase „ekonomickej hojnosti“ sa komunál začal orientovať na sociálne podnikanie, lebo si tvoril záložný plán na obdobie nepohody. V regiónoch vidíme potenciál miestnych akčných skupín, ktoré fungujú ani nie tak vďaka vládnej politike, ako skôr napriek nej. Ale sú pripravené investovať do ekonomického a sociálneho rozvoja. Popri systematickej podpore medziobecnej spolupráce je nevyhnutné formulovať systém zdieľania. Nevyčerpané eurofondy sa dajú využiť na verejné investície v samosprávach.  Nemôže mať každá obec všetko, ale každá z toho môže mať osoh. Potrebujeme podporu stavebníctva napríklad pre výstavbu nájomných bytov, agrosektoru a potravinárstvu pomôžu pojazdné predajne a dovoz potravín na vidieku. Podpora smart riešení sa aj v týchto dňoch ukazuje ako užitočná pre životné situácie ľudí. Samosprávnym krajom užitočné kompetencie a samospráve, keď sa k nej pričlenia štátne úrady na regionálnej úrovni.

Tieto a ďalšie opatrenia majú hlbší význam ako mnohé, ktoré sme zažili počas ekonomickej krízy v roku 2008. Je čas formulovať užitočné východiská. Nestrácajme čas polemikou, ale ponukou riešení, pri ktorých dokážeme preukázať všeobecný osoh. Ostáva len veriť, že samospráva nebude vnímaná ani ako súper, ani ako rival, či záložný plán, keď zlyhá všetko naokolo, ale bude aktérom riešení.

Toto je už o každej vláde!

21.05.2022

Stredajší mimoriadny snem ZMOS vyvolal rozruch. Bol jasným signálom, lebo so samosprávou to nevyzerá dobre. Rovnako ako s ekonomikou, rastom sociálneho napätia a všeobecnou frustráciou spoločnosti. Tento kokteil neveští do budúcna nič dobré. Bolo by to však ešte horšie, ak by sme si to neuvedomovali. Aj o tom bol môj príhovor na stredajšom sneme. Tu nejde iba o túto vládu, [...]

Ľudí netrápi politika, ale to, čo z nej môže vypadnúť

28.02.2021

Stranícke centrály sledujú politické preferencie. A komentujú ich vtedy, ak im to vyhovuje. To sú fakty, o ktorých je zbytočné začínať diskusiu. Tu treba začať prapodstatou. Komunál má najbližšie k ľuďom, k bezprostrednému životu. Je predvídateľný a dôveryhodný. Preto ho netreba obchádzať. Očami čísiel Prieskumov o dôveryhodnosti inštitúcií je pomerne [...]

Poberači štátnych dávok

16.02.2021

Máme takmer rok po parlamentných voľbách. Karty sú rozdané. Politické značky sa usadili v parlamente aj v exekutíve. Bez podstatného uhla pohľadu však zostali mimoparlamentné strany napojené na štátny rozpočet. A pritom ich je v novodobej histórii najviac. S nohou vo dverách Zrejme takto by sme mohli charakterizovať politické subjekty, ktoré sa síce nedostali do Národnej [...]

počasie, sneh, cesta, vodič, záveje, zima

Pozor, sneh už úraduje. Donovaly a Šturec uzavreli pre veľké autá

09.12.2022 20:12

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

EÚ reptá, že musí odoberať priveľa vakcín proti covidu. Chce tlačiť na firmy

09.12.2022 19:45

Európska únia nakupuje vakcíny proti COVIDU-19, ktoré sa nikdy nevyužijú, a chce rokovať s ich výrobcami o prerušení zmluvných dodávok a znížení dopytu.

Pápež František / Zuzana Čaputová /

Čaputová chce s pápežom debatovať ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti

09.12.2022 19:05

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

09.12.2022 19:00

Omnoho viac ako hodnoty a postoj ku kvalite tejto vlády zrejme zavážia zákulisné dohody a nájdenie spôsobu ako z tejto šlamastiky von. Aby bol vlk sýty, aj koza celá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 218836x
Priemerná čítanosť článkov: 4377x

Autor blogu

Kategórie