Založ si blog

Zvolíme si poslancov, ktorých už nestretneme?

Ak si zoberieme 11 strán, ktoré majú nabehnuté na to, aby s rôznou silou vstúpili po februárových voľbách do parlamentu, za pozornosť stojí regionálne vyskladanie prvej dvadsiatky kandidátov. Viaceré strany chcú vyťažiť silu anonymity v jednom volebnom obvode. Voličom ponúkajú mená s ktorými sa pravdepodobne v priebehu volebného obdobia nemusíme ani raz stretnúť. Ale možno práve o to ide.

Bratislavská presilovka

Kandidátka PS/Spolu má v prvej dvadsiatke 14 kandidátov z bratislavského kraja, Sloboda a solidarita o jedného menej, Slovenská národná strana v prvej desiatke bratislavský kraj zastúpený presnou polovicou.

Menej bratislavského kraja

Strana SMER – sociálna demokracia má v prvej dvadsiatke 9 kandidátov z bratislavského kraja a rovnako na tom je Sme rodina. Rovnaký počet má Za ľudí a OĽANO ponúka 8 kandidátov z bratislavského, presnejšie, tretieho najmenšieho kraja na Slovensku. Rovnaký počet kandidátov, ktorí to majú „na skok“ do parlamentu, ak si samozrejme odmyslíme dopravné zápcha, má Dobrá voľba.

Nemali by sme opomenúť kandidátnu listinu strany MOST – HÍD. Síce v prvej dvadsiatke ponúka len troch kandidátov z bratislavského kraja, ale ďalších sedem pochádza z nitrianskeho.

Ukazuje sa, že viacerým stranám až príliš vyhovuje jeden volebný obvod v ktorom voličom viac ako regionálne osobnosti ponúkajú mediálne známejšie tváre. Veď kto na Kysuciach reálne pozná kandidátov s dobrým číslom, ale z úplne iných regiónov. Kto tam by volil kandidáta z obce Hruštín? Kto na Zemplíne bude napriamo komunikovať s poslancom z obce Hubovo a kto na Záhorí môže požadovať odpočet činností poslanca z obce Veľké Raškovce? No zrejme iba málokto a presne v tomto poniektoré strany vidia veľký prínos. Ale iba pre seba.

Nám ostáva len dúfať, že s blížiacimi sa parlamentnými voľbami do volebných diskusií presiaknu aj dôležité témy pri ktorých dokážeme určiť, ktorá partaj chce, aby sme jej verili a ktorá preukáže, že verí ľuďom. Nám, ktorí si vieme v regióne vybrať poslanca národnej rady preto, lebo ho poznáme a nie preto, lebo osoh z jeho „stáže“ v parlamente cíti stranícka centrála.

„Ísť voliť poslancov parlamentu, ktorých v priebehu volebného obdobia vôbec nemusíme stretnúť je pokračovaním trendu, ktorý sa ukazuje ako škodlivý.“ 

Tak pre kvalitu poslaneckej práce v regiónoch, ako aj pre profesionalitu politiky a rozhodnutí, ktoré sú prijímané parlamentnou väčšinou. Ak vieme pomenovať príčiny, cítime dôsledky a formulujeme riešenia, výsledok záleží od nás. Veď bez našich krúžkov sa z kandidáta nikdy nestane politik.

Bez regulácií a zásahov nič nezvládneme

28.03.2020

Slovensko je pod obrovským tlakom. A z globálneho uhla pohľadu nie sme vo výnimočnom postavení. Dnes, každý deň, sa ukazuje, že témou nie sú minimálne zásahy štátu, podpora práv jednotlivca, alebo diktát štátu. Musíme ťahať za rovnakú časť povrazu. Tak, ako v prípade svetovej ekonomickej krízy v rokoch 2008 – 2009, aj teraz sa ukazuje, že neviditeľná ruka trhu [...]

Samospráva v novej ére

21.03.2020

Žijeme dobu plnú neistoty. Nepoznáme dĺžku trvania problémov, ani šírku ich dopadov. S určitosťou vieme, že s pandémiou nastúpila ekonomická kríza. Nemáme čas na chaos a paniku, ale iba na rozvážne rozhodnutia. Sila samosprávy Samospráva od prvého momentu prepuknutia pandémie COVID – 19 preukázala obrovský cit pre realitu, solidaritu, krízový manažment aj [...]

Na čom bude komunál?

03.03.2020

Parlamentné voľby mnohé naznačili a ďalšie odkryli. Neboli len vysvedčením politických subjektov, ale vo výraznej miere reflektovali aj dlhodobé nálady v spoločnosti. Každá zo strán, vo väčšej, či menšej miere reflektovali aj na komunálne témy. Nájomné byty, modernizácia samosprávy, dostupnosť potravín na vidieku, sociálne služby, regionálne školstvo, a napokon [...]

ROBOT TOMMY FOTO WIKIMEDIA

Bez rúšok a únavy. Roboti pomáhajú ošetrovať pacientov s koronavírusom

03.04.2020 22:50

Roboti v lombardskom meste Varese slúžia v prvej línii boja s epidémiou koronavírusu.

NAKA polícia zatknutie zadržanie

Súd zobral do väzby dve osoby zadržané v rámci akcie NAKA Dobytkár

03.04.2020 22:25

Osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a z prečinu nepriamej korupcie.

plyšový medveď, balkón

Nuda v karanténe? Deti lovia plyšových medvedíkov

03.04.2020 21:59

Plyšáci na balkónoch a v oknách s výhľadom do ulice. Ľudia sa v čase karantény snažia rozptýliť deti hrou na lov medveďov.

Bratislava koronavírus prázdne mesto

Bratislava zverejnila tri možné scenáre vplyvu pandémie na mesto

03.04.2020 21:07

Mesto na základe nich už pracuje na konkrétnych opatreniach, aby dosahy na fungovanie Bratislavy a jej obyvateľov boli čo najmenšie.