Založ si blog

Oni už lepší nebudú. Iba profitujú zo zlého systému.

Politici si nadávajú do čohokoľvek. Vrátane toho, že tí druhí reprezentujú neštandardné strany. Na prvý pohľad umocňujú pocit, že za naše peniaze neriešia naše problémy, ale financujeme ich hádky. Pravdou zostáva, že parlament je dlhodobo miestom, v ktorom najlepšie vidieť slabiny partají,. Hoci tie navonok deklarujú, že robia našu spoločnosť silnejšou.

 

Čo voľby to útek  

Od decentralizácie štátu sa sústavne posilňuje vplyv straníckych centrál. Vedome sa odstrihli od regiónov a žijú v presvedčení, že líder, zopár ľudí pri ňom, a centrála to vedia lepšie, ako zvyšok Slovenska. Ako regióny, kde by mali byť ukotvené. Tento fakt znásobuje aj pohľad do parlamentných lavíc.

Na konci volebného obdobia v roku 2006 v parlamente pôsobilo 32 odídencov z rôznych strán. Nežili so stranami, ani pre regióny. Už iba hrali na seba. V priebehu volebného 2006 – 2010 vystúpilo z pôvodných poslaneckých klubov 16 poslancov. Takí parlamentní solitéri. Za krátke, dvojročné obdobie parlamentu 2010 – 2012 stihli od svojich nosičov odísť siedmi poslanciV roku 2015 pôsobili v opozičných laviciach Národnej rade Slovenskej republiky tri poslanecké kluby a predstavitelia 9 opozičných politických strán.

Samozrejme, nalepených na stranícku centrálu, husté reči a riedke korene v regiónoch.

Ale toto vo svojej podstate nie je u nás nič výnimočné. V januári 2015 by sme pri pohľade do parlamentných lavíc videli, že nezaradených poslancov bolo 26 a dvaja sa mandátu vzdali. Postupne sme naberali trend z rokov 2002 – 2006. Momentálne v Národnej rade Slovenskej republiky pôsobí 23 zákonodarcov, ktorí „poďakovali stranám“.

 

Zobrať na vedomie nestačí

Samozrejme, odlišné videnie, permanentné nezhody, či akýkoľvek iný dôvod musíme zobrať na vedomie. Nič iné nám ani nezostáva. Ale to, čo sa dlhodobo ukazuje ako fakt, je skutočnosť, že konflikt s vedením strany prerastá do takéhoto správania, lebo poslanci za sebou nemajú relevantnú silu v podobe regiónov, ktoré ich poslali „do služby“.

Sedieť v parlamente a mať za sebou 300, 400, 900 preferenčných krúžkov, keď má Slovensku 5, 4 milióna ľudí nie je žiaden mandát. Iba lepidlo k tomu, kto im daroval dobré číslo na kandidátnej liste. Aj za cenu toho, že hlasy nedonesú, ale budú „dobre hlasovať“.

 

Doprajme si lepších politikov

Ak chceme, aby Národná rada Slovenskej republiky mali prestíž, musíme jej dopriať dobrých politikov. Musí sa priblížiť ľuďom a dať im šancu, aby si vybrali toho, kto im má reálne zastupovať. Parlament sa musí priblížiť ľuďom a strany by to mali pochopiť. Skrývať sa iba za značku nestačí.

Zrušenie jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby a nahradenie toľkými, koľko máme krajov dá poslancom preukázateľne silný mandát. A vďaka tomu sa vysporiadame s takými, ktorí chodia do každých volieb pod inou stranou a ešte predstierajú, že budú iní, budú lepší. Nebudú! Lebo profitujú zo systému, ktorý je postavený na jednom volebnom obvode.

Toto je už o každej vláde!

21.05.2022

Stredajší mimoriadny snem ZMOS vyvolal rozruch. Bol jasným signálom, lebo so samosprávou to nevyzerá dobre. Rovnako ako s ekonomikou, rastom sociálneho napätia a všeobecnou frustráciou spoločnosti. Tento kokteil neveští do budúcna nič dobré. Bolo by to však ešte horšie, ak by sme si to neuvedomovali. Aj o tom bol môj príhovor na stredajšom sneme. Tu nejde iba o túto vládu, [...]

Ľudí netrápi politika, ale to, čo z nej môže vypadnúť

28.02.2021

Stranícke centrály sledujú politické preferencie. A komentujú ich vtedy, ak im to vyhovuje. To sú fakty, o ktorých je zbytočné začínať diskusiu. Tu treba začať prapodstatou. Komunál má najbližšie k ľuďom, k bezprostrednému životu. Je predvídateľný a dôveryhodný. Preto ho netreba obchádzať. Očami čísiel Prieskumov o dôveryhodnosti inštitúcií je pomerne [...]

Poberači štátnych dávok

16.02.2021

Máme takmer rok po parlamentných voľbách. Karty sú rozdané. Politické značky sa usadili v parlamente aj v exekutíve. Bez podstatného uhla pohľadu však zostali mimoparlamentné strany napojené na štátny rozpočet. A pritom ich je v novodobej histórii najviac. S nohou vo dverách Zrejme takto by sme mohli charakterizovať politické subjekty, ktoré sa síce nedostali do Národnej [...]

počasie, sneh, cesta, vodič, záveje, zima

Pozor, sneh už úraduje. Donovaly a Šturec uzavreli pre veľké autá

09.12.2022 20:12

Horské priechody Donovaly a Šturec sú uzatvorené pre vozidlá nad desať metrov.

Vakcína / Covid / Koronavírus /

EÚ reptá, že musí odoberať priveľa vakcín proti covidu. Chce tlačiť na firmy

09.12.2022 19:45

Európska únia nakupuje vakcíny proti COVIDU-19, ktoré sa nikdy nevyužijú, a chce rokovať s ich výrobcami o prerušení zmluvných dodávok a znížení dopytu.

Pápež František / Zuzana Čaputová /

Čaputová chce s pápežom debatovať ako viesť spoločnosť k väčšej súdržnosti

09.12.2022 19:05

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude s pápežom Františkom rozprávať o jednote a súdržnosti v spoločnosti.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Vláda padne, rozpočet prejde a voľby budú už v septembri. Prečo je to najreálnejší vývoj?

09.12.2022 19:00

Omnoho viac ako hodnoty a postoj ku kvalite tejto vlády zrejme zavážia zákulisné dohody a nájdenie spôsobu ako z tejto šlamastiky von. Aby bol vlk sýty, aj koza celá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 50
Celková čítanosť: 218839x
Priemerná čítanosť článkov: 4377x

Autor blogu

Kategórie