medzilaborce sú najmenším okresom na slovensku, ktorému sa ťažko dýcha aj preto, lebo je na úplne opačnom konci slovenska ako bratislava. má však šancu sa nadýchnuť a rásť. vidím to v tom, že namiesto delenia na mesto a obce budeme vnímať iba jedno. a to dynamickú komunitu s prospechom pre všetkých.
samostatnosť je izolovanosť
každá obec je iná, hoci má rovnaký legislatívny základ. a čo ich ešte spája? problémy v ktorých sa kumuluje nedostatok financií s potrebami a tiež rastúce nároky obyvateľov. podobne je na tom aj medzilaborecký okres, v ktorom popri meste pôsobí 22 obcí s rôznym počtom obyvateľov, niektoré sú bližšie k stropkovskému okresu, iné k sninskému a ďalšie k humenskému. keď sa však pozrieme komplexne na okres, je zrejmé, že to s čím sa obce pasujú samostatne im môže uľahčiť život vo vzájomnej spolupráci.
všetkých 22 obcí má spolu 1 316 stĺpov verejného osvetlenia. každá dedina pritom elektrinu kupuje samostatne. ročné výdavky na prevádzku verejného osvetlenia za minulý rok boli vo výške 40 000 eur.
všetkých 22 obcí má spolu 65 km ciest. každá dedina ich udržiava svojpomocne, prípadne v zime spolupracuje s poľnohospodárskym družstvom. minulý rok ich to dokopy stálo 15 350 eur.
v 17 obciach pôsobí poľnohospodárske družstvo, ale v 7 z nich sa na zimnej údržbe podieľa družstvo. zvyšných 15 obcí rieši zimnú údržbu svojpomocne, prípadne dodávateľsky.
celkový počet obyvateľov za všetkých 22 obcí okresu je 5 382, čo naznačuje, že bez ohľadu na veľkosť obce sú verejné osvetlenie, bezpečné a v zime schodné cesty dôležité pre každého, žiaka, seniora, toho kto pracuje i toho, kto je bez zamestnania. už vieme aké je to teraz. preto by sme sa mali sústrediť na to, aké to môže byť po novom. vedú k tomu kľukaté cestičky, ale prísť do cieľa sa oplatí.
mikroregión je nevyhnutnosť
ak by sme k 1 316 stĺpov verejného osvetlenia zo všetkých obcí okresu pripočítali ešte 720 stĺpov verejného osvetlenia, ktoré má mesto medzilaborce, výsledok naznačuje nové riešenie. nákup elektriny pre 2 000 svetelných bodov je iný, ako keď 22 obcí a jedno mesto nakupujú samostatne. aj tu sa dá ísť ďalej. spravovať 2 000 stĺpov verejného osvetlenia neznamená len nižšiu cenu za elektrinu, ale aj možnosť využiť okrem nej slnečnú energiu. potom sa dá ísť ešte ďalej. napríklad využitím časti stĺpov verejného osvetlenia či už na komplexný kamerový monitorovací systém na úrovni okresu, alebo ich využitie na informačné tabule o informáciách počnúc odchodmi autobusov a končiac správami z regiónu. a to všetko cez vlastnú mestskú firmu, ktorá pred ziskom uprednostňuje lokálnu zamestnanosť, kvalitu a rozsah verejných služieb.
„práve o stĺpy verejného osvetlenia môžeme oprieť nádej“
že medzilaborecký okres má predpoklady formovať sa ako dynamická komunita, ktorá využije verejnoprospešné činnosti a poľnohospodárske danosti celého regiónu na to, aby neboli biznis súkromných firiem, ale služba realizovaná vlastnými komunálnymi podnikmi s dôrazom na lokálnu zamestnanosť.
„komunita samospráv môže byť zaujímavý investor“
tak ako napríklad v raslaviciach kde obecný podnik pestuje zeleninu a zamestnáva domácich. ide im to dobre a preto rastú. alebo ako z nižnej polianky, ktorá si pre úpravy vodných tokov vybrala ľudí bez práce a nie firmu vo verejnom obstarávaní.
nádej treba vidieť aj v tom, že slovensko sa musí pripraviť na rozvojový impulzy v rámci tzv. smart riešení, kde medzilaborce nemusia míňať energiu aby boli „smart city“. musia podporovať okres ako „smart kommunity.“
okrem toho sa treba sústrediť na to, že eurofondy ako ich poznáme majú svoju expiráciu v roku 2020. preto sa musíme pripraviť na alternatívy, ktoré prídu: podpora mikroregiónov, podpora cezhraničných regiónov, rozvoj sociálneho podnikania, PPP projekty a komunálne dlhopisy. nástrojov nebude málo, ale budú štedré len k pripraveným.
Celá debata | RSS tejto debaty