majú regióny budúcnosť?

v dobe, kedy sa mestá chcú profilovať ako motory rozvoja a na obce sa pozerá cez prsty kvôli malému počtu obyvateľov je táto otázka mimoriadne dôležitá. netreba snívať o tom, aké by to mohlo byť v budúcnosti. musíme vedieť, že budúcnosť tvoríme aj teraz.  

namiesto solitérov solídni partneri

kým časť ľudí žije v mestách, ktorých je 140, domovom ďalších sú dediny. presnejšie, tie tvoria 96 % všetkých samospráv. pochopiteľne, každá je iná svojou históriou, odlišná starosťami, ale jedno majú spoločné. chcú sa rozvíjať pre spokojnosť svojich obyvateľov.

to by z nich malo robiť spojencov. nie veľa malých solitérov, ale skôr solídnych partnerov, ktorí sa spájajú pre spoločné úsilie: pre kvalitné služby, atraktívne prostredie, spokojný život obyvateľov. nakoľko na slovensku máme 2 661 obcí do 3 000 obyvateľov, treba akceptovať fakt, že v každej z nich žijú ľudia s nárokom na slušný a dôstojný život, na dostupné verejné služby. pravdou je, že financovať to z vlastných zdrojov nie je nič jednoduché a získať peniaze na ďalší rozvoj nesmierne namáhavé.

z tohto bodu sa potrebujeme odraziť a začať s priamou podporou spájania obecných záujmov. treba podporovať to, aby sa obce spájali na svojich konkrétnych činnostiach. na prevádzku verejného osvetlenia, pre údržbu ciest, kvôli sociálnym službám pre odkázaným seniorov a na každú inú verejnoprospešnú činnosť, ktorá z obce robí dynamickú komunitu.

 

„spájanie síl pridáva na vážnosti“ 

 

radšej skutok ako slovo

kašlime na definíciu toho, čo je a čo nemôže byť (mikro)región. nehľadajme ju a ani si nekradnime čas jej vytvorením. pre náš administratívny priestor nie je vôbec dôležité aké veľké územie by malo spĺňať parameter regiónu, prípadne minimálne koľko obcí ho môže reprezentovať. sú to informácie s nízkou výpovednou hodnotou. skutočnú hodnotu treba vidieť v schopnosti samospráv spoločne investovať do rozvoja väčšieho územia a samozrejme v tom, akú podporu pre toto úsilie môžu získať.

napriek horúcemu letu u nás ako huby po daždi rastú kandidáti na županov a krajských poslancov. s blížiacimi sa jesennými voľbami niektorí z nich nenechajú na súperoch suchú nitku.  môžeme čakať, že podobné to bude aj s kadenciou sľubov. ale to v podstate patrí k voľbám.

dôležitejšie bude, či po voľbách

 

„príde od niektorého VÚC program podpory rozvoja mikroregiónov“

 

na úrovni samosprávneho kraja. veď práve regionálny rozvoj bol kľúčovým dôvodom pre vznik vyšších územných celkov. a to už nehovoriac o očakávaní, že samosprávne kraje vo svojom území zavedú systém finančného vyrovnávania regionálnych rozdielov a rozvojové impulzy pre daňovo najslabšie územia. budúcnosť regiónov nezáleží od výsledkov župných volieb, hoci VÚC by na podporu mikroregiónov mohli reflektovať.

cropped-rural-help-hand-copy

„slovensko potrebuje silné mikroregióny, čo by mal byť všeobecný záujem“

v tom treba samosprávam pomôcť. nie preto, aby boli motivované k spolupráci, ale aby bol podporovaný rozvoj v autentickom prostredí, kde migrácia za prácou nie je módny výstrelok čerstvých maturantov, ale prvý krok k presťahovaniu, od ktorého je veľmi blízko k vysídľovaniu.  a to si hádam nikto rozumný nepraje.

Jasné parametre Slovensko-Českej spolupráce

18.11.2024

Medzivládne komisie nie sú „povinná jazda“ z tradície či nostalgie. Majú zmysel, ktorý musí sprevádzať jasný plán spolupráce pre osoh ľudí v prihraničí. Je to agenda, ktorá musí byť aktívnou súčasťou regionálneho rozvoja. Dobrí susedia si pomáhajú a ešte lepší spolupracujú. Aj preto sa v septembri v Skalici a v piatok v Čadci stretli zástupcovia [...]

Aký volebný systém pre Slovensko?

13.11.2024

Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie, s blížiacim sa Dňom boja za slobodu a demokraciu, je čas poukázať na problémy a spárovať ich s riešeniami. Dnes nestojí téma tak, či meniť alebo ponechať súčasný volebný systém, ale ako ho zmeniť. Dôvodov na zmenu je pomerne veľa. Politický systém skorodoval a máme model, ktorý umožňuje neštandardným subjektom pôsobenie [...]

Skončilo hádzanie polien

05.09.2024

Od prvého augusta platia zmeny vo verejných obstarávaniach. Reagujú na mnohé strasti, odstraňujú bariéry, kopírujú potreby aj požiadavky. Na kontrolných mechanizmoch sa pritom nič nemení. Napriek tomu sme svedkami kritiky, ktorej chýba kontakt s realitou. Čo hrozilo? Mali sme iba dve možnosti. Buď pôjde všetko po starom, alebo systém bude fungovať lepšie. Ponechanie [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 269554x
Priemerná čítanosť článkov: 4279x

Autor blogu

Kategórie