v dobe, kedy sa mestá chcú profilovať ako motory rozvoja a na obce sa pozerá cez prsty kvôli malému počtu obyvateľov je táto otázka mimoriadne dôležitá. netreba snívať o tom, aké by to mohlo byť v budúcnosti. musíme vedieť, že budúcnosť tvoríme aj teraz.
namiesto solitérov solídni partneri
kým časť ľudí žije v mestách, ktorých je 140, domovom ďalších sú dediny. presnejšie, tie tvoria 96 % všetkých samospráv. pochopiteľne, každá je iná svojou históriou, odlišná starosťami, ale jedno majú spoločné. chcú sa rozvíjať pre spokojnosť svojich obyvateľov.
to by z nich malo robiť spojencov. nie veľa malých solitérov, ale skôr solídnych partnerov, ktorí sa spájajú pre spoločné úsilie: pre kvalitné služby, atraktívne prostredie, spokojný život obyvateľov. nakoľko na slovensku máme 2 661 obcí do 3 000 obyvateľov, treba akceptovať fakt, že v každej z nich žijú ľudia s nárokom na slušný a dôstojný život, na dostupné verejné služby. pravdou je, že financovať to z vlastných zdrojov nie je nič jednoduché a získať peniaze na ďalší rozvoj nesmierne namáhavé.
z tohto bodu sa potrebujeme odraziť a začať s priamou podporou spájania obecných záujmov. treba podporovať to, aby sa obce spájali na svojich konkrétnych činnostiach. na prevádzku verejného osvetlenia, pre údržbu ciest, kvôli sociálnym službám pre odkázaným seniorov a na každú inú verejnoprospešnú činnosť, ktorá z obce robí dynamickú komunitu.
„spájanie síl pridáva na vážnosti“
radšej skutok ako slovo
kašlime na definíciu toho, čo je a čo nemôže byť (mikro)región. nehľadajme ju a ani si nekradnime čas jej vytvorením. pre náš administratívny priestor nie je vôbec dôležité aké veľké územie by malo spĺňať parameter regiónu, prípadne minimálne koľko obcí ho môže reprezentovať. sú to informácie s nízkou výpovednou hodnotou. skutočnú hodnotu treba vidieť v schopnosti samospráv spoločne investovať do rozvoja väčšieho územia a samozrejme v tom, akú podporu pre toto úsilie môžu získať.
napriek horúcemu letu u nás ako huby po daždi rastú kandidáti na županov a krajských poslancov. s blížiacimi sa jesennými voľbami niektorí z nich nenechajú na súperoch suchú nitku. môžeme čakať, že podobné to bude aj s kadenciou sľubov. ale to v podstate patrí k voľbám.
dôležitejšie bude, či po voľbách
„príde od niektorého VÚC program podpory rozvoja mikroregiónov“
na úrovni samosprávneho kraja. veď práve regionálny rozvoj bol kľúčovým dôvodom pre vznik vyšších územných celkov. a to už nehovoriac o očakávaní, že samosprávne kraje vo svojom území zavedú systém finančného vyrovnávania regionálnych rozdielov a rozvojové impulzy pre daňovo najslabšie územia. budúcnosť regiónov nezáleží od výsledkov župných volieb, hoci VÚC by na podporu mikroregiónov mohli reflektovať.
„slovensko potrebuje silné mikroregióny, čo by mal byť všeobecný záujem“
v tom treba samosprávam pomôcť. nie preto, aby boli motivované k spolupráci, ale aby bol podporovaný rozvoj v autentickom prostredí, kde migrácia za prácou nie je módny výstrelok čerstvých maturantov, ale prvý krok k presťahovaniu, od ktorého je veľmi blízko k vysídľovaniu. a to si hádam nikto rozumný nepraje.
Celá debata | RSS tejto debaty