eurofondy skončia, treba záložný plán

eurofondy, tak ako ich poznáme sú na dobu určitú. expirácia príde v roku 2020. preto už teraz sa preto treba pripravovať na záložný plán. taký, ktorý umožní priniesť do samospráv ďalšie financie. ak k tomu pripočítame nové agendy, peňazí na rozvoj nikdy nebude dosť.

národný strategický referenčný rámec na roky 2014 – 2020 jasne definuje oblasti, v ktorých je priestor uchádzať sa o eurofondy. napriek opatreniam podporujúcim ich čerpanie zrejme ani o 3 roky nebudeme môcť povedať, že sme maximálne vyčerpali „kredit“. samozrejme, čím vyššie čerpanie, o to vyššia spokojnosť, a to aj s vedomím, že po roku 2020 budeme mať k dispozícii európske štrukturálne investičné fondy, avšak v iných schémach ako sme boli doteraz zvyknutí.

 

nový prístup k starým problémom

v mestách a obciach pretrvávajú problémy, ktorých riešenie sa spája s podporou rozvojových projektov financovaných z eurofondov. nízke spolufinancovanie z nich robí pomerne lacné peniaze, ktoré pri obmedzených možnostiach vlastných zdrojov dokážu pomôcť. pravdou je, že nie všetko je možné prefinancovať eurofondami a nie každý projekt je úspešný. podstata je v tom, že dynamická doba formuluje nové agendy, ktoré sa neviažu na eurofondy, ale na rastúce nároky obyvateľov, potreby miest, očakávania zamestnávateľov a hľadanie riešení s pridanou hodnotou.

stačí sa pozrieť na parkovaciu politiku. nedostatok parkovacích miest, nárast počtu áut v domácnostiach, využívanie firemných vozidiel na súkromné účely a k tomu všetkému ochota obyvateľov platiť len symbolické parkovné privádzajú samosprávy do patovej situácie. veľmi podobné je to aj v prípade komunálnych odpadov, kde nás dobiehajú resty ešte z čias predvstupových rokovaní k členstvu v európskej únii. ani v prípade vodárenstva, teda vodovodov a kanalizácií sa slovensku nepodarilo splniť sľuby, ktoré sme pred májom 2004 dávali v bruseli. od týchto verejných služieb nie je ďaleko k verejnému osvetleniu, správe a údržbe ciest, opravám chodníkov, správe verejnej zelene a pod. všade tam bude potrebné získavať nové financie na technológie, rekonštrukcie, modernizáciu a pod. na staré (pretrvávajúce) problémy treba reagovať novým prístupom.

záložný plán

nastal čas začať formulovať východiská pre tzv. záložný plán, získavanie vonkajších finančných zdrojov po roku 2020. tak, aby samosprávy boli pripravené aplikovať inovatívne riešenia cez agendu „smart“, aby spájali svoje sily pre zabezpečovanie verejnoprospešných činností na väčšom území, ako je len kataster jednej obce, či mesta.

viac pozornosti treba sústrediť na možností verejno-súkromných partnerstiev, ktoré dokážu zvýšiť efektivitu zabezpečovania komunálnych služieb, ale aj napríklad výstavbu a prevádzku parkovacích domov. verejno-súkromné partnerstvá budú zohrávať dôležitú úlohu z hľadiska podnikania na verejných službách, kde je potrebné merať kvalitu a rozsah, a nie zisk. ďalšou alternatívou, ktorý sa ponúka, sú komunálne dlhopisy. z ich výnosu sa samospráve poskytuje úver, ktorú sú vo všeobecnosti, rovnako ako štátne dlhopisy vnímané ako málo rizikové. v oboch prípadoch však platí to, čo aj u eurofondov:

 

„ak je systém nastavený zle úspech nečakajte.“

governmentfunding

samosprávu na slovensku čaká transformácia, ktorá by mala byť reakciou na doterajší vývoj, praktické skúsenosti a hlavne, na nové pomery. na zvyšovanie efektivity, formovanie vlastnej (komunálnej) hospodárskej politiky, ekonomickú migráciu a samozrejme, na hľadanie nástrojov a spôsobov financovania rozvoja miest a obcí. na to treba všetko už teraz formulovať záložný plán, lebo eurofondy sú na dobu určitú.

Jasné parametre Slovensko-Českej spolupráce

18.11.2024

Medzivládne komisie nie sú „povinná jazda“ z tradície či nostalgie. Majú zmysel, ktorý musí sprevádzať jasný plán spolupráce pre osoh ľudí v prihraničí. Je to agenda, ktorá musí byť aktívnou súčasťou regionálneho rozvoja. Dobrí susedia si pomáhajú a ešte lepší spolupracujú. Aj preto sa v septembri v Skalici a v piatok v Čadci stretli zástupcovia [...]

Aký volebný systém pre Slovensko?

13.11.2024

Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie, s blížiacim sa Dňom boja za slobodu a demokraciu, je čas poukázať na problémy a spárovať ich s riešeniami. Dnes nestojí téma tak, či meniť alebo ponechať súčasný volebný systém, ale ako ho zmeniť. Dôvodov na zmenu je pomerne veľa. Politický systém skorodoval a máme model, ktorý umožňuje neštandardným subjektom pôsobenie [...]

Skončilo hádzanie polien

05.09.2024

Od prvého augusta platia zmeny vo verejných obstarávaniach. Reagujú na mnohé strasti, odstraňujú bariéry, kopírujú potreby aj požiadavky. Na kontrolných mechanizmoch sa pritom nič nemení. Napriek tomu sme svedkami kritiky, ktorej chýba kontakt s realitou. Čo hrozilo? Mali sme iba dve možnosti. Buď pôjde všetko po starom, alebo systém bude fungovať lepšie. Ponechanie [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 63
Celková čítanosť: 269563x
Priemerná čítanosť článkov: 4279x

Autor blogu

Kategórie