Nepotrebujeme krajinu na diaľkové ovládanie

27. mája 2019, misokalinak01, Nezaradené

Výsledky eurovolieb sú predmetom odbornejších aj laických analýz. Pocitov aj faktov. Pravdou je, že Slovensko po 15 rokoch v Európskej únii poslalo do spoločného parlamentu dvoch extrémistov. Pravdou zostáva, že zo 14 europoslancov bude 8 z Bratislavského kraja, 3 z Banskobystrického kraja a po jednom poslancovi máme z Prešovského, Košického a Nitrianskeho kraja. Ďalší dôkaz, že napriek preferenčným krúžkom rozhoduje čo najlepšie číslo na kandidátnej listine. Čo môžeme očakávať od parlamentných volieb?

Najbližšie parlamentné voľby budú evidentne kopírovať vplyv centrál na úkor kvality mimo bratislavských kandidátov. A je pritom jedno, o ktorej strane, hnutí, či koalícii hovoríme.

„Vzdialenosť od regiónu, ale blízkosť k úzkemu vedeniu strany budú najsilnejšie benefity.“

Parlament zase obsadia tí, ktorých tam radšej vidia strany, ale nie kandidáti, ktorých by sme tam potrebovali.

Ak by sme rozdelili Slovensko na toľko volebných obvodov, koľko máme krajov, potom by sme skutočne získali významný vplyv na zostavovanie parlamentu. Rozdelením Slovenska do krajov, ako volebných obvodov by sme jasne definovali, že na jedného poslanca by pripadalo v priemere 36 280 obyvateľov. Takto by poslanci museli skladať účty vo svojom regióne a museli by vrátiť strany do reality. Partaje by nabehli na vlnu profesionalizácie, výchovy a získavania regionálnych lídrov. Husté hejty ani prázdne frázy by nestačili.

            Osem volebných obvodov dá regiónom reálne zastúpenie v parlamente:

            Bratislavský kraj má 54 poslancov, po novom bude mať 18 poslancov, a to stále

            Banskobystrický kraj má 18 poslancov, po novom bude mať 19 poslancov, a to stále

            Nitriansky kraj má 16 poslancov, po novom bude mať 18 poslancov, a to stále

            Trenčiansky kraj má 10 poslancov, po novom bude mať 17 poslancov, a to stále

            Trnavský kraj má 14 poslancov, po novom bude mať 16 poslancov, a to stále

            Žilinský kraj má 14 poslancov, po novom bude mať 17 poslancov, a to stále

            Košický kraj má 12 poslancov, po novom bude mať 23 poslancov, a to stále

            Prešovský kraj má 12 poslancov, po novom bude mať 23 poslancov, a to stále

 

Inými slovami, férové voľby zabezpečí to, že každý kraj bude mať v parlamente zastúpenie, ktoré bude kopírovať jeho počet obyvateľov. Výhovorky už nezaberú. Iba práca s výsledkami. Netreba veľa, ani zháňať ústavnú väčšinu v parlamente. Iba, aby poslanci pochopili, že jednoduchou zmenou volebných pravidiel dajú vážnosť ľuďom v regiónoch.

Jeden volebný obvod je v decentralizovanej krajine ako nebezpečné diaľkové ovládanie. Takto riadenú krajinu nepotrebujeme.